Ak máte pocit, že vám váš starobný dôchodok nestačí, pomôcť vám s tým môže Sociálna poisťovňa. Tá totiž môže prehodnotiť sumu vášho dôchodku a automaticky navýšiť jeho sumu, čím zvolí jeho vhodnejší typ.
Ako informuje Sociálna poisťovňa, váš starobný dôchodok sa môže zmeniť na minimálny dôchodok. Deje sa to vtedy, ak stanovená suma vášho dôchodku nedosahuje minimálnu čiastku. V takomto prípade máte automaticky nárok na vyššiu sumu. Minimálny dôchodok je totiž nastavený tak, aby jeho príjemca nebol odkázaný na pomoc v hmotnej núdzi. Nie je preto možné poberať sumu pod hranicou minimálneho dôchodku.
Kto má nárok
Podmienkou zvýšenia dôchodku na minimálny dôchodok je, že výška celkového dôchodkového príjmu poberateľa dôchodku je nižšia ako minimálny dôchodok. Zvýšenie sa určí ako rozdiel medzi minimálnym dôchodkom a vyplácaným dôchodkom, respektíve celkovým dôchodkovým príjmom poberateľa dôchodku.
Výpočet teda vyzerá nasledovne: Zvýšenie dôchodku = suma minimálneho dôchodku – celkový dôchodkový príjem.
O priznanie minimálneho dôchodku pritom nie je potrebné žiadať, o nároku na zvýšenie dôchodku na minimálny dôchodok rozhodne Sociálna poisťovňa.
Sociálna poisťovňa uvádza aj príklad: „Poistencovi Sociálna poisťovňa za 42 rokov dôchodkového poistenia prizná starobný dôchodok v sume 362,50 eura. Súčasne posúdi nárok na zvýšenie priznaného dôchodku na sumu minimálneho dôchodku za 39 rokov obdobia dôchodkového poistenia na účely zvýšenia dôchodku na sumu minimálneho dôchodku a starobný dôchodok zvýši na sumu minimálneho dôchodku 450,40 eura mesačne.“ Tento fiktívny dôchodca si tak prilepší takmer o sto eur bez toho, aby o ne musel žiadať.
Nahlásiť chybu v článku