Foto: Profimedia

Posledným popraveným človekom v ČSSR bol Štefan Svitek.

Bol posledným popraveným človekom na území bývalej Československej socialistickej republiky (ČSSR), ktorého odsúdili na trest smrti. Dnes (8. júna) uplynie 35 rokov od tejto udalosti. Na absolútny trest ho odsúdil Krajský súd v Banskej Bystrici za trojnásobnú, mimoriadne beštiálnu vraždu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Štefana Sviteka popravili vo veku 29 rokov 8. júna 1989 v Bratislave. V roku 1987 totiž brutálne zavraždil svoju tehotnú manželku a dve dcéry. Narodil sa 23. januára 1960 v Podbrezovej v okrese Brezno. Už pred posledným zločinom súd tohto recidivistu viackrát poslal do väzenia, prežil v ňom vyše osem rokov.

V Československu bol trest smrti zákonný až do jeho zrušenia v roku 1990. Toto rozhodnutie akceptovali aj Slovensko a Česko ako nástupnícke štáty. Najvyšším možným trestom je v súčasnosti doživotie.

Trest smrti za brutálne vraždy

Pojednávanie s obžalovaným Štefanom Svitekom sa pred päťčlenným senátom na banskobystrickom Krajskom súde začalo 24. mája 1988. Z trojnásobného trestného činu vraždy ho uznal vinným 30. mája 1988 a uložil mu trest smrti. Voči rozsudku sa Svitek odvolal, avšak vtedajší Najvyšší súd (NS) Slovenskej socialistickej republiky (SSR) svojím uznesením z 18. augusta 1988 jeho odvolanie zamietol ako nedôvodné. Rozsudok, ktorým bol Svitekovi uložený trest smrti, nadobudol právoplatnosť uznesením NS SSR z 15. decembra 1988.

Svitek bol ženatý, jeho manželka mala z prvého manželstva dcéru, s ním tiež jednu dcéru a spolu čakali ďalšie dieťa. V osudný deň, 30. októbra 1987, od rána popíjal a po práci v lese sa zastavil v krčme. Po tom, ako sa približne o jedenástej večer vrátil domov, manželka sa aj s deťmi pred agresívnym manželom zamkla v spálni. Keď búchal na dvere, povedala mu, aby išiel tam, kde bol dovtedy.

Pravdepodobne to v ňom vyvolalo záchvat zúrivosti a odbehol po sekeru, ktorou vylomil dvere. Manželke následne sekerou viackrát zaťal do hlavy a krku. Keď sa zobudili štvor – a šesťročné dievčatká, sekerou zavraždil aj tie.

Navyše sa u neho prejavila sexuálna úchylka, sadomasochizmus a zoofília. Všetky telá vyzliekol, manželku znásilnil, sekerou a nožom jej otvoril hrudník a vybral ešte živý plod, ktorý rozrezal žiletkou. Takisto pohlavne zneužil a vypitval aj dievčatká.

Po čine ušiel do Čierneho Balogu a v bývalom rodičovskom dome sa údajne pokúsil o samovraždu obesením. V ňom ho dva dni po vraždách zadržali policajti.

Počet popráv na svete sa zvyšuje

Popravy vo svete sa dejú naďalej a ich počet sa dokonca zvyšuje. Len v minulom roku na celom svete stúpol na najvyššiu úroveň od roku 2015. Prudký nárast zaznamenali najmä v Iráne a na celom Blízkom východe, uvádza sa v správe Amnesty International (AI). Skupina pre ľudské práva uviedla, že v roku 2023 zaznamenala celkovo 1153 vykonaných trestov smrti, čo predstavuje 30-percentný nárast oproti roku 2022.

Podľa AI k nárastu počtu zaznamenaných popráv prispel najmä Irán, kde úrady v minulom roku popravili najmenej 853 ľudí v porovnaní s 576 v roku 2022.

Čína, Irán, Saudská Arábia, Somálsko a Spojené štáty patria medzi päť krajín s najvyšším počtom popráv v roku 2023. AI dodala, že napriek spomínaným problémom došlo aj k pokroku. Počet krajín, ktoré vykonali popravy, klesol z 20 v roku 2022 na 16 minulý rok, čo je najmenej od začiatku monitorovania.

Vykonávanie popráv obnovilo podľa AI 5 krajín – Afganistan, Kuvajt, Mjanmarsko, Palestína a Singapur. Naopak, Kazachstan, Papua-Nová Guinea, Sierra Leone a Stredoafrická republika sa zaradili ku krajinám, v ktorých nemožno uložiť trest smrti za žiadny trestný čin. V Rovníkovej Guinei a Zambii zrušili trest smrti za bežné zločiny.

Uložiť článok

Najnovšie články