Približne o 10:30 v nedeľu 11. novembra sa po celej našej planéte šírila seizmická vlna. Jej epicentrum sa nachádzalo na ostrove Mayotte v Indickom oceáne. Seizmickú aktivitu zaznamenali prístroje v Afrike, ale aj v Čile, na Novom Zélande v Kanade či dokonca na Havaji. Seizmická vlna sa rozšírila do okruhu 17-tisíc kilometrov. Nikto ju však necítil a vedci netušia, čo ju spôsobilo.
Seizmická aktivita trvala asi 20 minút. Jej epicentrum sa nachádzalo v blízkosti ostrova Mayotte, ktoré je súčasťou Komorských ostrovov. Z Indického oceánu sa vlny šírili do celého sveta, no napriek tomu ich nikto nepocítil a vlastne si ich ani nikto nevšimol. Výnimkou je len nadšenec zemetrasení, ktorý si na webovej stránke U.S. Geological Survey’s, ktorá poskytuje seizmické záznamy v reálnom čase, všimol zaujímavú abnormalitu. So svojím zistením sa podelil na Twitteri a takmer okamžite sa tejto záhade začala venovať aj vedecká komunita.
Assuming epicenters just east of Mayotte, high-frequency (lower trace) arrivals at SBV correspond well to P & S from at least 3 sources resembling tectonic earthquakes, & the long period wave train (upper trace) correspond to the set of Rayleigh surface waves from these sources. pic.twitter.com/zOvAPFxonW
— Anthony Lomax 🌍🇪🇺 (@ALomaxNet) 11. novembra 2018
Išlo o sopečnú erupciu, masívny zosuv pôdy pod hladinou oceánu, alebo niečo iné? To vedci doteraz netušia. „Myslím, že som nič podobné doteraz nevidel“ povedal pre National Geographic americký seizmológ Göran Ekström. Dodal tiež, že seizmické vlny nemusia mať nutne „exotický pôvod“, no je na nich niekoľko podivných zaujímavostí od monotónnej nízkofrekvenčnej intenzity až po globálny rozsah. Pre vedcov je tak celá udalosť veľkou záhadou.
Spojitosť so zemetraseniami z mája?
Nejde pritom o prvý podivný úkaz, ktorý sa za posledné obdobie na ostrove Mayotte objavil. V máji tohto roku zaznamenali vedci asi 50 km východne od ostrova stovky malých, a často sa opakujúcich zemetrasení, z ktorých najsilnejšie dosiahlo intenzitu 5,8 stupňa. Vedci z Paríža vtedy tektonickú činnosť vylúčili a predpokladali, že išlo o sprievodný jav sopečnej činnosti.
Začiatkom novembra však došlo k ďalšej abnormalite. Seizmické vlny, ktoré sa z ostrova šírili do celého sveta, nevykazovali typické znaky zemetrasenia. Vlny sa opakovali každých 17 sekúnd po dobu asi 20 minút. Chýbali navyše aj pre zemetrasenia typické „špicaté“ výkyvy seizmickej aktivity. Francúzsky úrad pre geologický výskum, aktivitu opísal ako atypický signál s veľmi nízkou frekvenciou.
Vedci však síce nevedia, čo abnormálnu seizmickú aktivitu v oblasti ostrova Mayotte spôsobilo, no majú aspoň hypotézu. Predpokladajú, že otrasy v máji i v novembri mohlo spôsobiť presúvanie veľkého množstva magmy pod zemským povrchom. Či je táto teória správna, odhalia až ďalšie vedecké výskumy či prípadné ďalšie seizmické signály zaznamenané v tejto oblasti.
ScienceAlert, NationalGeographic
Nahlásiť chybu v článku