Brian Price, známy pod prezývkou „šéfkuchár v cele smrti“, prebýval vo vnútri jednotky Huntsville, v štátnom väzení amerického Texasu. O jeho príbehu napísal portál The Mirror.
Ako informuje Commonweal Magazine, miesto je notoricky známe štátnymi popravami.
„Odkedy sa v roku 1982 obnovil trest smrti, popravených bolo takmer šesťsto väzňov, čo je v priemere viac ako jedna poprava mesačne,“ napísal autor článku o jednotke ešte v období mája 2024.
15 rokov a 218 jedál
Price bol odsúdený v roku 1989, po napadnutí svojej bývalej manželky a únose svojho švagra. Po príchode do väzenia takmer ihneď prešiel do kuchyne.
Vo svojej funkcii zotrval 15 rokov. Počas výkonu trestu podal 218 posledných jedál, vďaka čomu si vyslúžil notorickú prezývku „šéfkuchár v cele smrti“.
Napriek tomu, že vo väzení videl najtemnejší charakter ľudskej duše, kuchár neprestával variť. Avšak túto konzistentnosť a plnenie povinností zmaril stret s jedným odsúdeným.
V roku 1998 v kalendári svietil termín popravy Leopolda Narvaiza Jr. Odsúdenec čakal na smrť v dôsledku dokázania viny za štyri vraždy.
Keď sa Price dopočul, že má variť pre Narvaiza, údajne odovzdal panvicu inému kuchárovi. V ten deň nevaril, a mužovi naservírovali posledný chod iní.
Osobný vzťah k obetiam, kvôli ktorému odmietol servírovať
Všetky životy, ktoré Narvaiz vzal, mali patriť mladým dievčatám – žiadna z nich nebola staršia ako 19 rokov, no tá najmladšia zomrela, keď mala len 11.
Price mal k tomuto prípadu osobný vzťah, hoci zdroje v tomto prípade referujú dve verzie. Niektoré z dievčat mali byť dcérami jeho priateľov, tvrdí viacero portálov, ako napríklad The Mirror. Portál The Express zase referuje, že Price poznal všetky dievčatá, pretože išlo o priateľky jeho dcér.
„(Obete) boli z mojej časti mesta, dokonca niektoré z nich boli priateľkami mojich dcér,“ objasnil samotný Price v rozhovore pre lokálnu televíziu KSAT.
Po Narvaizovej poprave mal Price ďalej bez výhrad pokračovať vo svojich povinnostiach.
Pre The Guardian v roku 2011 povedal: „Mohol som dať mužovi trochu potešenia – len čosi, čo ho na malý moment pred popravou rozptýlilo. Takýto zážitok je extrémne pokorujúci a emotívny, a ja som sa pri každom z jedál modlil.“
Nahlásiť chybu v článku