Neďaleko Viedne sa pod zemou ukrýva prírodný unikát. Seegrotte, najrozsiahlejšia jazerná jaskyňa v Európe, turistov očaruje nevidaným vzhľadom i smutnou minulosťou.
Najväčšie podzemné jazero v Európe sa nachádza v Dolnom Rakúsku, pri dedine Hinterbrühl. Za zrodom unikátneho podzemného sveta stojí prírodná katastrofa, ktorá sa odohrala v roku 1912. Plánovaný odstrel vo vtedajšej sadrovej bani spôsobil, že chodby a štôlne zaplavilo neuveriteľných 20-miliónov litrov vody.
Po nehode sa baňa na dlhú dobu uzavrela, záujem odborníkov ožil až v 30. rokoch 20. storočia. Práve vďaka ich iniciatívne sa jazero stalo prístupné aj verejnosti. Už vtedy sa Seegrotte stalo populárnou turistickou atrakciou. Počas druhej svetovej vojny však túto nevídanú jazernú jaskyňu zneužili nacisti na svoje účely.
Dlhé chodby slúžili na výrobu súčiastok do lietadiel. Podľa zachovaných prameňov, prácu vykonávalo až 2 000 robotníkov, medzi nimi aj veľký počet politických väzňov. Tí, ktorí poznali dôležité fakty o výrobe bojových strojov, boli príslušníkmi SS mučení a usmrtení. Neskôr sa výroba zamerala na komponenty pre raketu V-2 či pre vôbec prvé stíhačky s tryskovým pohonom na svete. Behom oslobodzovacích bojov bola fašistická továreň zničená.
Po skončení vojny sa podzemné jazero opäť sprístupnilo verejnosti, čoskoro sa stalo jednou z najvyhľadávanejších prírodných atrakcií. Za rok si ju príde pozrieť okolo štvrť milióna ľudí. Jazero si môžete vychutnať počas romantickej plavby na motorovom člne, ktorá trvá zhruba 45 minút. Otvorená pre turistov je celoročne, od 1. apríla až do 31. októbra sa prehliadky konajú denne.
So Seegrotte sa však nespája len desivá a násilná minulosť. V roku 1993 sa tu americká filmová spoločnosť Walt Disney rozhodla natočiť film Traja mušketieri v hlavných úlohách s Chrisom O’Donnellom, Kiefrom Sutherlandom a Charlie Sheenom. Na mieste zostali aj niektoré rekvizity, napríklad zlatú loď tam nájdete ešte aj dnes.
Pozri aj: 10 najkrajších hradov a zámkov na Slovensku, ktoré nám môže závidieť celý svet
interez.sk
Nahlásiť chybu v článku