Občianska vojna v Sýrii zúri už od roku 2011. Celý svet ju sleduje, celý svet sa zapája… Napriek tomu stál konflikt Sýriu doposiaľ viac ako 400 000 ľudských životov. O svoj domov prišiel každý druhý obyvateľ krajiny. Niet divu, že z krajiny utekajú. Vy by ste tam vari ostávali? V krajine, kde sa nachádza snáď najdesivejšie miesto planéty? Je ním štátna väznica Sednaya, kde smrť našlo počas vojny už 13 000 ľudí.
Vojenské väzenia Sednaya leží neďaleko hlavného mesta Sýrie Damask. Väznica funguje pod vedením prezidenta Baššára al-Asada, ktorý je najmä západným svetom označovaný za krutého diktátora krajiny. My sa však politickým záležitostiam radšej vyhneme a opíšeme vám len samotnú väznicu. Organizácie pre ľudské práva hlásia po celej Sýrii celkom 27 podobných vojenských väzení. Sednaya je však zo všetkých najhoršia. Brutálnu a neraz neľudskú smrť tu našlo podľa odhadov Amnesty International už 13 000 ľudí.
Miesto, kde Sýria potichu vyvražďuje svoj vlastný ľud. Mučenie, sexuálne zneužívanie, každodenné bitie a hromadné vraždy obesením. Takto to má vo väzení Sednaya vyzerať. Podľa námestníka ministra zahraničia USA pre Blízky východ, Stuarta E. Jonesa, vo väzení denne umiera 50 ľudí. Od roku 2011 do 2015 hlási organizácia Amnesty International až 13 000 obetí. Nepohodlných odporcov režimu Baššára al-Asada je dodnes určite ešte omnoho viac.
Po celej Sýrii skončilo vo väzení kvôli politickému nesúhlasu od začiatku občianskej vojny viac ako 100 000 ľudí. Najhorším miestom, kde sa takýto človek môže dostať, je práve Sednaya. „Ľudský bitúnok“, ako väzenie média prezývajú, sa do povedomia sveta dostalo nedávno. Médiá totiž zverejnili satelitné snímky väznice a tvrdia, že sa v jej areáli dokonca nachádza aj krematórium, kde má dochádzať k spaľovaniu tiel tak, aby sa o tom dozvedelo čo najmenej ľudí.
Otázka okolo diania vo väznici Sednaya je pre svet stále otvorenou otázkou, napriek tomu, že väčšina ľudí tuší, kde sa pravda o vraždení politických väzňov ukrýva. Sýrska vláda vyjadrenia, samozrejme, odmieta a tvrdí, že svojich väzňov nemučí ani nezabíja. Existujú však dôkazy a výpovede občanov Damasku, ktoré dianie vo väzení potvrdzujú. Čo sa týka samotného krematória, tu treba byť o niečo opatrnejší. OSN síce túto teóriu nevyvracia, no ani nepotvrdzuje.
Väzenie za politické názory, ktoré nesúhlasia s vedením štátu, si určite pamätajú aj pamätníci socializmu priamo z našej krajiny. Predstavte si teraz neľudské podmienky, mučenie, zneužívanie a každodennú hrozbu smrti, o ktorej sa nikto z vašich blízkych nikdy nedozvie. Ešte stále by ste mali chuť zotrvať v krajine, kde nesúhlasíte s režimom?
interez.sk (red.), cnn.com, amnestyinternational.com, aljazeera.com
Nahlásiť chybu v článku