Masívne davy turistov začínajú v nejednej destinácii predstavovať pre domácich nemalý problém. V Španielsku sa s tým rozzúrení obyvatelia rozhodli vyrovnať nechutným spôsobom. Turistov sa snažia vyhnať za pomoci výkalov.
Schránky na kľúče natierajú výkalmi
Ako informuje web Euronews, nehnuteľnosti v Španielsku, ktoré slúžia na krátkodobé ubytovanie turistov, domáci znečisťujú výkalmi. Terčom útoku sa stalo už niekoľko bytov v andalúzskom hlavnom meste Sevilla, pričom schránky na odkladanie kľúčov boli pokryté hnedou substanciou.
Starosta mesta len nedávno navrhol obmedziť licencie na krátkodobé prenájmy typu Airbnb. V niektorých oblastiach by sa tak obmedzil počet turistických apartmánov na 10 % z celkového počtu ubytovacích zariadení. Niektorí si ale myslia, že toto opatrenie je nedostatočné a žiadajú, aby mesto proti turistom zakročilo ešte ráznejšie.
😳Boicotean con excrementos candados de pisos turísticos del entorno de la Alameda. Coincide con el debate abierto en la ciudad sobre la limitación de los mismos propuesta por el gobierno de José Luis Sanz y que el PSOE de momento no apoya https://t.co/qURgl0fhd9
— ABC de Sevilla (@abcdesevilla) July 15, 2024
Nevôľa voči turistom v nejednej španielskej destinácii narastá čoraz viac. Dôvodom je okrem iného najmä fakt, že pribúdajúce množstvo ubytovacích jednotiek pre turistov zvyšuje nájomné v centre mesta a vytláča tak miestnych obyvateľov. Týka sa to najmä štvrte Alameda, kde sa údajne našli schránky pošpinené pravdepodobne psími výkalmi. Majitelia apartmánov používajú schránky na bezpečné uloženie kľúčov. Hostia sa k nim môžu dostať po zadaní kódu na odomknutie.
Na turistov striekajú vodu z vodných pištolí
Sevilla ale ani zďaleka nie je jediným španielskym mestom, ktoré bojuje s nadmerným množstvom turistov. Barcelona zažila v posledných týždňoch obrovské protesty proti masovému turizmu. Domáci dokonca zašli tak ďaleko, že postrekujú návštevníkov vodnými pištoľami. Hlavné mesto Katalánska nedávno oznámilo, že do roku 2028 plánuje zrušiť všetky turistické prenájmy.
V Malage a ďalších mestách boli zas zavedené pravidlá na reguláciu počtu turistov vrátane turistických daní. Obmedzuje sa tiež počet prenajímaných nehnuteľností. Napriek protestom a opatreniam ale štatistiky ukazujú, že za minulý rok narástol počet nehnuteľností, ktoré si turisti môžu prenajať, o 9 %.
Nahlásiť chybu v článku