Foto: Pakistan National Institute of Oceanography

Nech kráčame kamkoľvek, myslíme si, že zem pod našimi nohami bude večne.

Zmeny však prebiehajú neustále, aj keď si ich neraz neuvedomujeme. Občas sa dejú pomalšie, inokedy rýchlejšie, no celé ostrovy, ba dokonca kontinenty, sú v pohybe. Dôkazom je ostrov na pobreží Pakistanu, ktorý sa nečakane vytvoril po zemetrasení. ScienceAlert uvádza, že teraz sa pomaly, ale isto vytráca.

Článok pokračuje pod videom ↓

Hora zemetrasení

V auguste v roku 2013 zasiahlo oblasť Pakistanu ničivé zemetrasenie s magnitúdou 7.7, ktoré zruinovalo 21 000 domovov a o život pripravilo 800 ľudí. Táto tragická udalosť vedcov prekvapila, následky boli totiž nielen ničivé, ale aj tvorivé. Zemetrasenie spôsobilo, že sa v Arabskom mori blízko mesta Gwadar vynoril ako následok vulkanickej činnosti ostrov. Ostrov je tvorený sedimentmi bahna a dostal príznačné pomenovanie Zalzala Koh, teda Hora zemetrasení.

Bahenné vulkány

Ako sme spomínali, ostrov vznikol následkom vulkanickej činnosti, nie však činnosťou bežného vulkánu, ale bahenného. Bahenné vulkány sa bežne vyskytujú po celom svete a zvyčajne nepresahujú výšku jeden či dva metre. Na pobreží Arabského mora sú však tieto vulkány nezvyčajne veľké kvôli neustálym zrážkam Arabskej a Eurázijskej tektonickej platni. Arabská platňa postupne klesá pod tú Eurázijskú, pričom tomuto geologickému javu sa hovorí subdukcia. Následkom subdukcie sa na hrane Eurázijskej platne hromadí usadenina, pričom v nej zachytená voda, plyn a kamene vytvárajú tlak.

NASA [Public domain], via Wikimedia Commons

Obor medzi bahennými ostrovmi

Mark Tingay z NASA Earth Observatory vysvetľuje, že keď je vzniknutý tlak dostatočne veľký, usadenina sa začne správať ako tekutina, následkom čoho sa plyn a bahno prederú na povrch Zeme vo forme bahenného vulkánu. Presne tento scenár sa odohral aj v septembri v roku 2013, pričom vzniknutý ostrov sa týčil do výšky 20 metrov nad hladinu mora, bol 150 metrov dlhý a viac ako 180 metrov široký. Pokiaľ by sme Zalzala Koh hodnotili ako ostrov, nie je príliš veľký. Ak sa však na masu pozrieme ako na výsledok činnosti bahennej sopky, ide o jeden z najväčších takýchto ostrovov a dokonca ho vidno na satelitných snímkach.

Zalzala Koh sa vytráca

Nič však netrvá večne a tak, ako sa ostrov objavil, teraz postupne mizne. Vzhľadom na to, z akého materiálu je ostrov vytvorený, nikoho neprekvapilo, keď sa už po dvoch mesiacoch jeho existencie objavili prvé známky erózie. V roku 2016 miestni obyvatelia hlásili, že počas prílivu ostrov pohltila voda a stratil sa z dohľadu, na satelitných záberoch ho však stále bolo možné jasne rozoznať. Na najnovších záberoch z 27. apríla tohto však vidno už len nepatrnú stopu.

Osud ostrova je neznámy

Nemusí však ísť o definitívny koniec ostrova Zalzaka Koh, existuje totiž niekoľko bahenných ostrovov, ktoré sa stratili, no po čase sa opäť vynorili. Napríklad ostrov Malan sa vynoril už dvakrát. Ostáva len dúfať, že ak sa Zalzala Koh vynorí opäť, nebude tento jav sprevádzaný ďalším ničivým zemetrasením.

sciencealert
Uložiť článok

Najnovšie články