Európu v uplynulých dňoch postihol rovnaký osud, ako pred niekoľkými týždňami čínsku provinciu Chu-pej. Starý kontinent sa stal epicentrom novej pandémie, pribúda počet nakazených a, bohužiaľ, aj mŕtvych. Krajiny prijímajú ďalšie opatrenia a život sa takmer zastavil. Rovnako ako v Číne to má dôsledky aj na životné prostredie a kvalitu ovzdušia, ukazujú dáta z európskych satelitov.
Dáta zo satelitu Copernicus Sentinel-5P ukazujú pokles znečistenia ovzdušia v Taliansku, najmä v jeho severnej časti, informuje Európska vesmírna agentúra (ESA). Pokles vedci evidujú najmä v koncentrácii oxidu dusičitého, agresívneho plynu, ktorý spôsobuje smog a má negatívne dopady aj na zdravie človeka. Podľa ESA je zrejmé, že zmeny v znečistení ovzdušia súvisia s aktuálnou situáciou okolo nového koronavírusu.
Čistejší vzduch v severnom Taliansku
Animácia ESA ukazuje koncentráciu emisií oxidu dusičného nad Európou v období od 1. januára do 11. marca. „Zníženie množstva emisií oxidu dusičného v Pádskej nížine je viac ako evidentné,“ hovorí v správe Claus Zehner z tímu misie Copernicus Sentinel-5P. Dodáva, že vedci z ESA sú si takmer na 100 % istí, že zvýšenie kvality ovzdušia súvisí s mimoriadnou situáciou, ktorá bola vyhlásená v Taliansku v uplynulých týždňoch.
K zníženiu koncentrácie emisií oxidu dusičného došlo podľa ESA aj v iných európskych regiónoch, zmeny sa však zatiaľ neprejavili až takým výrazným spôsobom ako v severnom Taliansku. Pádska nížina patrí medzi najhustejšie obývané regióny starého kontinentu a je hnacím motorom talianskej ekonomiky. Pre uzáveru v regióne sa však výrazne obmedzila doprava, ako aj výroba niektorých priemyselných podnikov. Pokles znečistenia ovzdušia evidovali počas karantény aj v čínskej provincii Chu-pej.
Nahlásiť chybu v článku