Ilustračná fotografia, foto: SITA

Čínske úrady vyšetrujú prípad úmrtia zdravotne postihnutého tínedžera.

Rozsiahle obmedzenia, ktoré čínske úrady prijali v súvislosti so šírením nového koronavírusu v krajine výrazne komplikujú život miestnym obyvateľom. Problémom sa môže stať aj karanténa, ktorá je však pre zastavenie nákazy nevyhnutná. Čo však s ľuďmi, ktorí sú odkázaní na pomoc druhých, no tá sa k nim pre aktuálnu situáciu nedostáva?

Článok pokračuje pod videom ↓

V čínskej provincii Chu-pej, ktorá je epicentrom nového koronavírusu, zomrel 17-ročný zdravotne postihnutý tínedžer, ktorý trpel detskou mozgovou obrnou. Chlapec zomrel po tom, čo strávil bezmocný niekoľko dní celkom sám, jeho rodina bola totiž „uväznená“ v karanténe, informuje portál South China Morning Post.

Ilustračná fotografia, foto: SITA

Rodina v karanténe

Čínske úrady vyšetrujú prípad úmrtia 17-ročného chlapca trpiaceho detskou mozgovou obrnou, ktorý sa odohral asi 60 km od mesta Wu-chan v provincii Chu-pej. Prípad sa už dostal aj do viacerých svetových médií. Zdravotne postihnutý chlapec totiž umrel po tom, ako bola jeho rodina držaná v karanténe pre podozrenie z nákazy novým koronavírusom.

Tínedžerov otec Yan Xiaowen a 11-ročný brat trpiaci autizmom odcestovali z domu v piatok 17. januára, aby oslávili príchod nového čínskeho roku vo svojej rodnej dedine. O tri dni neskôr sa u otca mala objaviť horúčka a obaja boli umiestnení do lekárskej karantény. Tínedžer s detskou mozgovou obrnou tak strávil doma celkom sám šesť dní až napokon umrel.

Ilustračná fotografia, foto: SITA

Otec požiadal o pomoc

Podľa informácií, ktoré uvádza britský Guardian mal otec tínedžera z karantény požiadať o pomoc so starostlivosťou o syna prostredníctvom sociálnej siete Weibo (akýsi čínsky Twitter). Obával sa totiž, že čínske úrady synovi v období prepukajúcej epidémie neposkytnú adekvátnu starostlivosť. Obecní úradníci mali chlapca doma skontrolovať. Podľa doteraz známych informácií ho však za šesť dní kŕmili len dvakrát.

Yan Xiaowen pridal k príspevku na sociálnej sieti všetky potrebné informácie o zdravotnom stave svojho syna, vrátane fotografie o 10 telefonátoch s miestnymi čínskymi úradmi. Jeho účet bol neskôr na sociálnej sieti podľa informácií South China Morning Post zmazaný.

O postihnutého chlapca sa mala čiastočne starať aj jeho teta, pre vlastné zdravotné problémy mu však nemohla poskytnúť 24-hodinovú starostlivosť. Chlapcov zdravotný stav sa po šiestich dňoch rapídne zhoršil, čo viedlo až k jeho smrti. Presné príčiny aj možné pochybenia sú stále predmetom vyšetrovania.

Uložiť článok

Najnovšie články