Platba kartou je rýchla a pohodlná. Nemusíme sa unúvať s hotovosťou, vyberať pri pokladni mince či rôzne bankovky, a potom následne ešte odkladať výdavok. A ak platíme menšiu sumu, často využijeme funkciu, kde kartu iba priložíme a nákup je zaplatení v priebehu sekundy. Avšak táto moderná doba prináša tiež svoje negatíva. Aj na Slovensku sa už mnohí ľudia stali obeťou podvodných platobných terminálov, ktoré ich okradli o nemalé sumy peňazí. Tzv. skimming, ako sa krádež peňazí z karty pomocou atráp skutočných platobných prístrojov nazýva, je niečo, pred čím by ste mali byť veľmi obozretní.
Spoločnosť Ingenico, ktorá vyrába platobné terminály nedávno zverejnila návod, ako identifikovať rôzne skimmovacie zariadenia. Pozrite sa ako vyzerá pravé a ako vyzerá prinajmenšom dosť podozrivé zariadenie, ktoré vám rozhodne neodporúčame používať.
Skimmovací terminál je podstatne väčší ako pravé zariadenia
Podvodné skimmovacie zariadenia sú zvyčajne dlhšie a väčšie ako originálne terminály. Je to preto, lebo tieto atrapy sa nasádzajú na originálne zariadenia. Ak sa vám zariadenie, či bankomat zdá robustnejší a väčší ako zvyčajne, to je prvotný znak, že so zariadením nie je niečo v poriadku. Dobrým ukazovateľom je aj poloha platobnej karty. Ak je v prístroji až podozrivo hlboko, môže ísť o falošné skimmovacie zariadenie.
Nepodsvietené tlačidlá
Keď zlodeji nasadia skimmovacie zariadenie na originálne, napríklad na bankomat, ich zariadenia často nevykazujú rovnakú kvalitu. Len málo podvodných zariadení má napríklad podsvietené tlačidlá, ktoré sú pri bankomatoch štandardom.
Zelená LED dióda nesvieti
Nie sú to iba nepodsvietené tlačidlá. Skimmovacie zariadenie často prekryje napríklad aj LED diódu, ktorá svieti, keď zariadenie pracuje.
Pomalé reakcie
Skimmovacie zariadenia najprv prečítajú vašu kartu, a potom ju posunú ďalej do originálneho zariadenia. To má za následok spomalené reakcie a často aj zobrazenie chybových hlásení. V prípade, že bankomat, či platobné zariadenia fungujú pomalšie ako zvyčajne, alebo na obrazovke vidíte oznamy o chybe, buďte veľmi opatrní.
Chýbajúci stylus
Platobné terminály sú vybavené stylusom, ktorí slúži na podpísanie sa po naskenovaní karty. Skimmovacie zariadenia však stylus zvyčajne nemajú a nedá sa k ním takéto elektronické pero ani pripojiť.
Ako ochrániť svoje peniaze?
- Asi najúčinnejším spôsobom je nemať na platobnej karte veľké množstvo finančných prostriedkov. Dnes už nie je problém realizovať okamžitý presun financií v rámci podúčtov v jednej banke, napríklad prostredníctvom mobilnej aplikácie.
- Pri zadávaní PIN kódu prekryte druhou rukou tlačidlá. Podvodné zariadenia sú vybavené kamerami, ktoré snímajú vaše prsty a prečítajú PIN. Ak zlodeji váš PIN nepoznajú, skopírovaná karta pre nich nemá veľkú cenu.
- Zriaďte si posielanie SMS notifikácií po každej platbe. Ak nastanú nečakané platby, okamžite môžete tak kontaktovať svoju banku.
- Nastavte si limity pre platby a pre výbery z bankomatu. Zlodeji tak nebudú môcť vybrať naraz všetky peniaze.
- Ak stratíte kartu, bezodkladne kontaktujte svoju banku so žiadosťou o jej zablokovanie.
- Informujte sa vo svojej banke o možnosti poistenia účtu voči krádeži.
- Nespúšťajte svoju kartu zo svojich očí. Ak budete platiť v reštaurácii, nenechajte čašníka odísť s kartou preč a požiadajte ho, aby platobné zariadenie priniesol k vám, alebo choďte platbu realizovať s ním k pokladni.
- Prečítajte si účtenku, ktorú vydáva terminál. Pole s uhradenou čiastkou musí byť vypísané. V prípade, že tam nie je uvedená suma, dožadujte sa vysvetlenia.
Pozri aj: 20 chýb, ktoré robíte každý deň, a skracujete nimi životnosť svojej elektroniky
interez.sk (mmm), brightside.me
Nahlásiť chybu v článku