Usilovne pracuješ, ale postupne si začínaš uvedomovať, že to nemáš šancu stihnúť. Vyčítaš si svoju nezodpovednosť a predstavuješ si, aké by bolo úžasné na chvíľu ovládnuť čas. Väčšina ľudí túto túžbu po stroji času dobre pozná. Vďaka novej štúdii vieme, že nie je až taká nenaplniteľná.
Čo chceme?
Stroj času!
Kedy ho chceme?
Irelevantné!
Predstava cestovania v čase bola vždy súčasťou obľúbených diel sci-fi a fantasy. Nová štúdia uverejnená v časopise Klasická a kvantová gravitácia však ukázala, že putovanie do minulosti je prinajmenšom matematicky možné aj v skutočnom svete.
Tých, ktorí poznajú seriál Doctor Who pobaví, že iniciály názvu štúdie tvoria slovo TARDIS, teda meno stroja samotného Pána Času.
Štúdia začína slovami: „Prezentujeme geometriu, ktorá bola navrhnutá tak, aby zodpovedala laickému opisu stroja času. Je to škatuľa, ktorá umožňuje tým vnútri cestovať vpred a vzad naprieč časom aj priestorom z pohľadu vonkajšieho pozorovateľa.“
Čas ide v pred vďaka dôsledkom druhého zákona termodynamiky. Ak má stroj času ovplyvniť jeho tok, bude musieť byť schopný zakriviť časopriestor. To sa dá napríklad umiestnením veľmi ťažkého telesa, ktoré vytvorí obrovskú gravitačnú studňu. V nej sa čas značne spomalí, ale neobráti smer svojho toku. Na to by sme museli uplatniť Einsteinovu špeciálnu a všeobecnú teóriu relativity.
Predstav si, že sedíš v stroji ako je TARDIS a máš kúpený jeden lístok na výlet časom. Vonku pred týmto strojom sa nachádzajú hodiny, na ktorých stále beží čas vpred. Voči nim budeme merať náš pohyb v čase.
Následne začneš zrýchľovať vpred. Bude sa ti zdať, že čas vnútri stroja plynie normálne, ale vonku sa bude diať niečo zaujímavé. Ako budeš zrýchľovať, svetlu, ktoré sa odrazilo od hodín, bude trvať čoraz dlhšie, kým ťa dobehne a narazí do tvojho oka. To spôsobí, že každá sekunda bude pre teba trvať dlhšie ako pre hodiny a pre okolitý svet.
Čas sa pre teba spomalí, ale z tvojho uhla pohľadu to bude vyzerať akoby okolitý svet zrýchlil a ty starneš pomalšie. Takto funguje cestovanie v čase do budúcnosti alebo dilatácia času, ako je opísaná špeciálnou teóriu relativity.
Táto štúdia však pridáva aj prvky všeobecnej teórie relativity. Cestovanie rýchlejšie ako svetlo v bublinke časopriestoru do kruhu spôsobí, že by si časom dobehol svoj vlastný stroj času. Keby stroj z budúcnosti dobehol ten pred ním, ktorý by bol vlastne v minulosti, bol by si schopný vidieť minulosť aj budúcnosť súčasne a rozhodnúť sa, v ktorom bode zastaviť a vystúpiť.
To že sme schopný opísať časopriestor čisto matematicky znamená, že takýto stroj času je úplne možný. Na druhú stranu vedci poznamenávajú, že na výrobu takej techniky by boli potrebné exotické materiály, ktoré sme ešte neobjavili alebo nevynašli.
IflScience.com
Nahlásiť chybu v článku