Téma správneho používania radiátorov je náročná, pretože na jednotlivé tipy veľmi vplývajú rôzne faktory – napríklad, či máte dobrú tepelnú izoláciu vo vašom domove. Rovnako tak záleží na veľkosti miestnosti, v ktorej sa snažíte ušetriť na energii. Našli sme pre vás pár rád, o ktoré sa podelili rôzni odborníci.
Portál City Magazine opisuje, že úrovne radiátora predstavujú rôzne teploty: snehová vločka je 7 stupňov, úroveň 1 predstavuje 10 stupňov, úroveň 2 predstavuje 15 stupňov, úroveň 3 predstavuje 20 stupňov, úroveň 4 zase 25, a nakoniec, úroveň 5 má predstavovať zhruba 30 stupňov.
Slovenský portál To je nápad zase tieto hodnoty vníma s menším rozdielom. Úroveň 1 má podľa neho pomôcť vyhriať miestnosť až na 13 stupňov, úroveň 2 na 16 stupňov. Úroveň 4 má vyhriať dom na 22 až 24 stupňov, úroveň 5 až na 28 stupňov. Snehovú vločku a úroveň 3 vidí portál rovnako.
Nepoužívajte úroveň 5, pokiaľ nechcete astronomické účty
Hoci sa tieto hodnoty od seba líšia, pravdou zostáva, že v ideálnom stave by sme nikdy nemali používať úroveň 5, pretože takú vysokú teplotu v našom dome jednoducho nepotrebujeme.
Pokiaľ máte menší dom či byt, použiť stačí úroveň 2 či 3 a počkať, kým sa miestnosť vyhreje na túto teplotu.
Dobrý orientačný bod je hlavne to, že v obývacej miestnosti podľa odborníkov stačí mať pre komfort zhruba 20 stupňov. V spálni je to ešte o čosi menej, stačí v nej mať 18 stupňov. Pokiaľ nastavíte termostat na úroveň 2 či 3 a nemáte problém s únikom tepla, takáto úroveň vám na úsporný a teplý dom v štandardnej veľkosti úplne postačí.
Nechať radiátor zapnutý, aby sme ušetrili?
To, či vypínaním radiátora šetríme alebo nie, je otázka, ktorú si kladie mnoho z nás. Názory odborníkov tiež nie sú úplne jednotné.
„Ak niekto odchádza na víkend a myslí si, že po návrate vypnuté kúrenie zapne a rýchlo si byt vykúri, tak sa mýli. Teplo mu môže byť až v pondelok popoludní,“ vysvetlil hovorca Teplárenského združenia ČR Pavel Kaufmann pre portál CNN Prima.
Na CNN Prima sa ďalej odborníci zhodli na tom, že miestnosť nepotrebuje mať viac než 20 stupňov – spálne môžu byť ešte chladnejšie. Kaufmann však upozorňuje, že šetrenie energiami by nikdy nemalo ísť na úkor nášho zdravia.
Upozorňuje, že pri nižšej teplote sa zvyšuje riziko vzniku plesní, pričom riešením tohto problému môže byť krátke, intenzívne vetranie, aby sme z miestnosti vyhnali vlhký, vydýchaný vzduch.
Odborníci radia aplikácie a časovače, pomôcť môže reflexná fólia
Britská organizácia Energy Saving Trust zase tvrdí, že nechávať radiátor zapnutý celý deň so zámerom šetrenia, je mýtus. Ľuďom odporúča nájsť si spôsob, vďaka ktorému by sme vedeli ovládať kúrenie v dome pomocou aplikácie z telefónu. „Ovládanie vykurovania je počiatočným nákladom, ale z dlhodobého hľadiska vám peniaze ušetrí,“ radí na portáli Metro.
Portál Info dodáva, že pokiaľ máte príbytok, v ktorom trvá vykúrenie priestoru veľmi dlho, riešením môže byť aj kúrenie nevypínať. Naopak, pokiaľ máte byt v menších rozmeroch a s dobrou tepelnou izoláciou, neustále zapnuté kúrenie mať nemusíte.
Portál nakoniec upozorňuje, že oveľa dôležitejšie je zamerať sa na to, či náhodou nemáte v byte miesta, z ktorých teplo uniká, a riešiť problém v jeho koreňoch. Odporúča tiež zvážiť kúpu „časovača, ktorý spustí a vypne kúrenie v čase, aký si zvolíte“.
Našli sme aj tip, ako vykurovanie v byte ešte o čosi zefektívniť. Portál Echo radí kúpiť si reflexnú izolačnú fóliu, ktorú umiestnime za radiátor.
Vďaka tomu, že teplo odráža naspäť do miestnosti, môže znížiť naše účty. Dnes už dokonca existujú špeciálne fólie určené pre radiátor, ktoré sľubujú, že nám pomôžu odraziť naspäť až 95 percent tepla.
Nahlásiť chybu v článku