Foto: pexels

Aj keď je to pohodlné, nie je to práve najzdravšie.

Sedí sa vám pohodlne? Zastavte sa na moment a bez toho, aby ste zmenili polohu, sa zamyslite nad tým, ako je usporiadané vaše telo. Ak máte prekrížené nohy, môže to mať neblahé následky.

Článok pokračuje pod videom ↓

Čo s telom urobí sedenie s prekríženými nohami?

Podľa štúdie publikovanej v časopise Neuropsychologia, 62 % ľudí, ktorí sedia s prekríženými nohami, prekladajú pravú nohu cez ľavú. 26 % to robí naopak a 12 % nemá preferenciu. Okrem toho, ako píše Science Alert, kým niektorí ľudia sedia len so skríženými členkami, iní si jednu nohu prekrížia cez koleno druhej nohy.

Aj keď je to pohodlné, nemusí to byť zdravé. Takéto sedenie môže zapríčiniť napríklad nesúmernosť bokov, kedy jeden je vyššie ako druhý. Navyše, sedenie s prekríženými nohami mení rýchlosť, akou cez ne preteká krv a zvyšuje sa tak riziko vzniku krvných zrazenín. Väčšina štúdií naznačuje, že prekríženie v oblasti kolien je nebezpečnejšie, ako sedenie s nohami prekríženými v členkoch.

Foto: pexels

Vzhľadom na to, že krv preteká žilami pomalšie a zadržiava sa v nohách, srdce musí pracovať intenzívnejšie, následkom čoho sa zvyšuje aj krvný tlak. Hrozí dokonca aj poškodenie žíl. Čím častejšie a dlhšie sedíte s prekríženými nohami, tým je vyššie riziko, že sa z dlhodobého hľadiska zmení aj štruktúra panvových kostí a dĺžka svalov. Negatívne to môže ovplyvniť aj chrbticu a ramená.

Radšej sa tomu vyhnite

Následkom sedenia s prekríženými nohami je jedna polovica tela o niečo slabšia, následkom čoho sa mení aj pozícia hlavy, čo zas negatívne ovplyvňuje krk. Nesprávna poloha tela pri sedení zvyšuje aj riziko vzniku skoliózy. Dôjsť môže aj ku kompresii a poraneniu nervu v nohe.

Foto: pexels

Podľa niektorých štúdií sedenie s prekríženými nohami má negatívny vplyv aj na tvorbu spermií u mužov. Prekvapivo, pre niektorých ľudí môže takéto sedenie prinášať isté benefity. Napríklad pre tých, ktorí majú jednu nohu o niečo kratšiu ako druhú. Spomínaná nerovnosť bokov môže s týmto problémom trochu pomôcť.

Podobne existujú dôkazy, že sedenie so skríženými nohami zlepšuje stabilitu krížových kĺbov (zodpovedných za prenos hmotnosti medzi chrbticou a nohami). Verdikt vedcov je ale taký, že ak môžete, sedeniu s prekríženými nohami sa radšej vyhnite.

Uložiť článok

Najnovšie články