Foto: Wikimedia

Aj keď takmer všade platí, že návykové látky na pracovisko nepatria, týmto pravidlom sa akosi neriadili Steve Jobs či Bil Gates.

O povolení koláčikov či nápojov s obsahom marihuany na pracovisku sa hovorí už nejaký ten čas. Čo by ste však povedali na to, keby sa povolili malé dávky látok ako napríklad LSD? Čoraz väčší počet zamestnancov Silicon Valley tvrdí, že malá dávka tejto psychedelickej drogy podporuje ich výkonnosť a kreativitu. Podobné účinky má vyvolávať aj meskalín a psilocybín. Drogy by sa však nemali brať na dennej báze ale len raz za niekoľko dní.

Článok pokračuje pod videom ↓

Najväčší úspech zaznamenalo LSD ešte v rokoch 1960, no od tých čias sa s touto drogou neprestalo experimentovať. Zástancami experimentovania s najznámejšou psychedelickou drogou na pracovisku boli napríklad aj osobnosti ako Bill Gates či Steve Jobs. Vo väčších dávkach spôsobuje LSD zmenu v kognitívnych funkciách a mení náladu a spôsob, akým jedinec vníma realitu.

Trendom súčasnosti je však tzv. „mikrodávkovanie“, teda užitie jednej desatiny toho, čo sa bežne užíva ako rekreačná dávka drogy. Takáto dávka obsahuje približne 10 až 20 mikrogramov a nespôsobuje halucinácie, ale údajne zvyšuje výkonnosť, kreativitu a jedinca dobije energiou. Okrem toho údajne podporuje celkový pocit spokojnosti, zlepšuje kvalitu spánku a zmierňuje príznaky úzkosti. Tieto tvrdenia však nie sú podporené vedeckými výskumami. Napriek tomu sa v médiách šíria rýchlosťou lesného požiaru a zdá sa, že čoskoro nepôjde už len o trend týkajúci sa Silicon Valley, ale rozšíri sa aj na iné pracoviská.

🔸🔸🔸🔸🍄🔸 #MagicMushrooms #LSD #BlotterArt🔸🔸🔸

Posted by Psyloforia Media on Montag, 24. Juli 2017

Je známe, že LSD napodobňuje v mozgu látku, ktorú telo vyplavuje prirodzene – serotonín. Preto mení náladu, vyvoláva eufóriu a halucinácie, zatiaľ však nie je vedecky podložené, ako pozmeňuje fungovanie mozgu mikrodávkovanie tejto látky. Zvažuje sa však, že LSD aktivuje 5HT-2A receptory v kôre mozgu, ktoré súvisia s vyplavovaním glutamánu. Ten podporuje prenos signálu medzi neurónmi, a teda podporujú učenie a pamäť.

LSD môže ovplyvniť mozog dvomi spôsobmi. Pri zvyčajnej dávke vyvoláva eufóriu a pozitívne emócie, neskôr však nastupuje paranoja a v niektorých prípadoch psychotické stavy. Pri mikrodávkach napodobňuje LSD funkciu serotonínu, podporuje kreativitu, výkonnosť a zlepšuje celkové kognitívne schopnosti.

Aj práve kvôli týmto tvrdeniam zažíva výskum psychedelických látok opäť veľkú slávu. Vedci z rôznych oblastí sa snažia lepšie pochopiť pôsobenie a vplyv týchto látok a spôsob, akým po ich užití funguje ľudský mozog. Istý inštitút v Londýne sa dokonca v roku 2016 stal prvým, ktorý využil skenovacie techniky, aby videli, ako užitie LSD ovplyvňuje mozog. Kľúčovým zistením je fakt, že LSD ovplyvňuje kôru mozgu a akoby búral zábrany, čo umožňuje mozgu takpovediac väčší rozlet. Znamená to, že po užití navzájom komunikujú vo zvýšenej miere tie časti mozgu, ktoré zvyčajne natoľko prepojené nie sú.

Posted by LSD Por Siempre on Mittwoch, 7. März 2018

Takto zmenený stav mysle môže vysvetľovať aj fakt, že psychedelické látky pomáhajú pri liečbe závislostí od nikotínu či alkoholu, a pomáhajú aj pri zmierňovaní príznakov obsesívno-kompulzívnej poruchy a depresie. Mnoho psychických ochorení totiž sprevádzajú uzavreté myšlienkové vzorce s nízkou flexibilitou myslenia. Užitie LSD v malej dávke môže pomôcť tieto vzorce narušiť. Uvažuje sa dokonca, že psychedelické látky by mohli byť nápomocné aj jedincom trpiacim autizmom.

Samozrejme, tieto účinky je možné efektívne dosiahnuť len v prípade, ak jedinec látky užíva v kontrolovanom prostredí pod dohľadom odborníkov. Ak sa niekto rozhodne, že si miktodávkovanie drogy „naordinuje“ sám, riskuje množstvo neželaných účinkov. Pred tým ako začnete premýšľať nad tým, kde si LSD zohnať, aby ste zvýšili svoju kreativitu a výkonnosť, vás však musíme varovať – stále hovoríme o ilegálnych látkach, ktoré by vás veľmi ľahko mohli dostať na dlhý čas za mreže.

#LSD 👽 #Grifos_Weed 💜✈👽

Posted by Grifos Weed on Montag, 6. November 2017

Ak sa nad tým zamyslíme, je smutné, že žijeme v dobe, ktorá požaduje čoraz vyššie a lepšie výkony za čoraz kratší čas a tlačí na nás do takej miery, že vôbec uvažujeme o užívaní návykových látok, len aby sme boli dočasne lepší.

Pozri aj: Kim Peek vedel čítať dve strany naraz a mapy poznal naspamäť. V kultovom filme Rain Man ho úžasne stvárnil Dustin Hoffman

independent
Uložiť článok

Najnovšie články