Jozef Mihál však upozorňuje na to, že pod zmenou zamestnania myslí nové zamestnanie u nového zamestnávateľa a nie ukončenie pôvodného pracovného pomeru a vznik nového u toho istého zamestnávateľa. „Sociálna poisťovňa to odmieta uznať ako zmenu nemocenského poistenia. Na základe doterajších skúseností taký postup, kedy budúca mamička ukončí pôvodný pracovný pomer, ale u toho istého zamestnávateľa začne pracovať v novom pracovnom pomere, neodporúčam. Ak ale inak nedáte, tak dobre, ale medzi ukončením pôvodného pracovného pomeru a začatím nového pracovného pomeru treba nechať dostatočnú časovú medzeru – najmenej 2 týždne, ideálne najmenej mesiac.“
Môže prísť aj kontrola
Nový zamestnávateľ si potom musí byť vedomý toho, že mu následne môže prísť kontrola, ktorá bude preverovať reálnosť uzatvoreného pracovného pomeru. Existuje niekoľko prípadov, kedy to skončilo v neprospech budúcej mamičky a nový pracovný pomer bol označený za účelový a špekulatívny. Práve preto si musíte dať pozor na to, aby naozaj išlo o nové zamestnanie a budete vedieť preukázať, že ste prácu vykonávali a že mzda, na ktorej ste sa dohodli, je primeraná vzhľadom na druh práce a jej výsledky.
V roku 2024 môže byť maximálne materské ako denný vymeriavací základ najviac suma 85,7425 eur na deň, takže najvyššie možné materské v tomto roku môže byť 1 929,30 eura v mesiaci, ktorý má 30 dní a 1 993,60 eura v mesiaci, ktorý má 31 dní. V roku 2025 sa to zvýši a najvyššie možné materské môže byť 2 115,70 eura v mesiaci, ktorý má 30 dní, a 2 186,20 eura v mesiaci, ktorý má 31 dní. Jozef Mihál taktiež vysvetlil niekoľko príkladov v rozhovore s Pavlom Strhákom, v ktorom lepšie vysvetlil ďalšie zaujímavé tipy, ktoré sa vám môžu hodiť.
Nahlásiť chybu v článku