Zo stredajšej správy Svetovej meteorologickej organizácie (WMO) vyplýva, že každý jeden rok poslednej dekády patrí k desiatim najteplejším v histórii merania a že množstvo oxidu uhličitého v atmosfére je najvyššie za uplynulých 800-tisíc rokov.
Informuje o tom TASR podľa správy agentúry AP. „Naša planéta vysiela stále viac núdzových signálov,“ uviedol generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres. „Lídri musia zvýšiť svoje snahy, aby sa to podarilo – využiť výhody lacných a čistých obnoviteľných zdrojov energie pre svojich ľudí a ekonomiky,“ dodal.
Ohrozujeme naše životy, ekonomiky aj planétu
Správa WMO pripísala otepľovanie v roku 2024 zväčša ľudskej aktivite – najmä spaľovaniu uhlia, ropy a plynu – ale z časti aj klimatickému fenoménu El Niňo. Rok 2024 bol podľa WMO pravdepodobne prvým, v ktorom teplota planéty prekročila úroveň pred priemyselnou revolúciou o viac ako 1,5 stupňa Celzia.
Podľa WMO globálne otepľovanie prispieva k extrémnejším poveternostným javom, ktoré viedli k najvyššej miere ľudského vysídľovania za posledných 16 rokov. Správa tvrdí, že v roku 2024 zaznamenali vo svete najmenej 151 takýchto „bezprecedentných“ javov. „Je to budíček. Zvyšujeme si riziká pre naše životy, ekonomiky a pre planétu,“ uviedla generálna tajomníčka WMO Celeste Saulová.
Nahlásiť chybu v článku