Ktorý národ (krajina) sveta je najmocnejší? Napriek tomu, že na túto tému môžu vzniknúť nejaké diskusie, zrejme sa viacerí zhodnú, že ekonomicky najsilnejšou krajinou je USA. Ako to však vyzerá na ďalších priečkach? Rebríček „najsilnejších“ krajín planéty každoročne zostavuje tím odborníkov z U.S. News, v spolupráci s World Report. Okrem ekonomickej sily zostavujú rebríčky aj ďalších kvalít a to z hľadiska dobrodružstva, svetového dedičstva, či kvality života. Dnes sa pozrieme na rebríček najmocnejších národov na planéte.
20. Pakistan
Šokujúce umiestnenie? Napriek politickej nestabilite, obrovskej korupcii a extrémizmu v krajine, je Pakistan v 20-tke „najsilnejších“ štátov sveta. Ekonomika krajiny patrí medzi 11 najrýchlejšie sa rozvíjajúcich na svete a predpokladá sa, že sa v rebríčku v najbližších rokoch posunie ešte oveľa vyššie.
19. Švédsko
Ešte v polovici 19. storočia, bolo Švédsko rozvojovou krajinou s hladujúcim obyvateľstvom. Nastala však akási ekonomická revolúcia a Švédsko sa v priebehu niekoľko desiatok rokov dostalo niekde celkom inde. V roku 2017 im patrí 19 miesto. Voda, drevo, železo a stabilný sociálny systém, poskytuje vysoký životný štandard obyvateľov a silu v svetovom meradle ekonomiky.
18. Taliansko
Napriek búrlivému obdobiu, ktorým si Taliansko v minulom roku prešlo, si udržalo svoj vplyv. Nestabilný politický rok, odstúpenie premiéra a prestavba vlády, „silou“ Talianska nepohlo. Jeden z najsilnejších národov sveta a tretí najsilnejší v Eurozóne, ťažké obdobie zvládol veľmi dobre.
17. Austrália
Na pohľad možno nevýrazný štát vo svetovom dianí, má v skutočnosti veľkú „silu“. Vyspelá a dobre fungujúca ekonomika dostala Austráliu na 17. miesto, no v rebríčku kvality života skončila až na 4. mieste.
16. India
India sa v roku 2016 hlboko prepadla. Najväčšia demokracia sveta je v dnešnom svete asi najrýchlejšie napredujúcou krajinou z hľadiska ekomomického rastu. Rok 2016 bol však v krajine búrlivý a hospodárstvo zasiahla veľká kríza. V Indii prišlo o štatút miliardárov až 11 ľudí.
15. Švajčiarsko
Umiestnenie Švajčiarska v tomto rebríčku asi nikoho neprekvapuje. Malá krajina je známa svojou vysokou kvalitou života a prosperujúcou ekonomikou. Z hľadiska HDP ide o 11. najbohatší národ planéty. Najväčšiu slávu si však krajina pravdepodobne užila v minulom storočí, keď sa dlhodobo držala na čele európskeho rebríčka najbohatších štátov.
14. Irán
Po Pakistane prichádza pre niekoho, možno ďalšie prekvapenie, a to Irán. Krajina, v ktorej ekonomika možno nefunguje tak, ako v ostatných krajinách v rebríčku, no vďaka strategickej polohe je vplyv Iránu vo svete obrovský. Poloha na Blízkom východe, v blízkosti Perzského zálivu a najmä obrovské zásoby ropy, robí z Iránu v 21. storočí veľmi silného hráča.
13. Turecko
Turecko má v posledných desaťročiach permanentný význam, ako nárazníková zóna medzi západným a východným svetom. Jeho strategická pozícia mu vo svete zaručuje veľký vplyv a dôležitosť a na globálnej sfére je preto dôležitým prvkom. Uvidíme, ako momentálna politická situácia v Turecku ovplyvní význam tejto krajiny vo svete a či Erdoganove „útoky na demokraciu“ nevyradia Turecko z rebríčka.
12. Kanada
Obrovská rozloha vo väčšine prípadov potvrdzuje silnú ekonomiku a veľký vplyv vo svete. Inak tomu nie je ani v prípade Kanady, ktorá sa dlhodobo pýši ako krajina s najvyššou úrovňou života jej obyvateľov. Niet pochýb, že Kanade silne pomáha aj susedstvo s USA.
11. Južná Kórea
Jedna z krajín, ktoré majú najvyššie zahraničné investície na svete a je šiestym najväčším vývozcom tovaru planéty, v tomto rebríčku chýbať nemôže. Južná Kórea je nepochybne nielen ázijskou, ale aj svetovou veľmocou, ktorá má aj vďaka svojmu severnému susedovi neustálu podporu najmocnejších hráčov na ihrisku zvanom Zem.
10. Spojené arabské emiráty
Ešte v 19. storočí bolo hlavným zdrojom obživy obyvateľov pirátstvo, lov perál a predaj korenia. Potom však prišla na scénu ropa a táto oblasť začala rýchlo prekvitať. Spojené arabské emiráty však nie sú „silnými“ len vďaka rope. Krajina patrí medzi najväčších importérov zbraní a na Arabskom polostrove má najväčší finančný rozpočet v armáde.
9. Saudská Arábia
Na Arabskom polostrove ostávame aj na ďalšej priečke. Saudská Arábia má podobný osud ako Spojené arabské emiráty a významné postavenie vo svetovom rebríčku získala vďaka rope. Obrovský význam má nepochybne aj strategická poloha pri Suezskom prieplave.
8. Izrael
Informatika, nanotechnológie, biotechnológie a strategická poloha na okraji Arabského polostrova, zabezpečili asi 8 miliónovému štátu obrovský význam v modernom svete. Napriek búrlivej histórii sa z Izraelu stala mocnosť, ktorú neradno podceňovať.
7. Japonsko
Technologická mocnosť, ktorá v rebríčku nemôže chýbať. Napriek tomu, že na postavenie vo svete technológií útočí hneď niekoľko nových „tigrov“, Japonsko si ako technologickú veľmoc bude svet pamätať asi navždy.
6. Francúzsko
Jedna z najsilnejších krajín Európy sa vo svete môže pýšiť obrovským vplyvom, hneď v niekoľkých oblastiach. Kultúra, veda, politika a ekonomika Francúzska zasahuje ďaleko za jeho hranice. Okrem toho, je krajina jedným z najväčších vývozcov zbraní na svete.
5. Nemecko
Najľudnatejší národ v Európe (ak predpokladáme, že časť obyvateľstva Ruska žije už v Ázii) je často označovaný za motor nášho svetadielu. Od pádu Železnej opony sa z Nemecka stala nielen európska mocnosť, ale aj veľmi významný hráč na planéte.
4. Veľká Británia
Tesne pred medailovú pozíciu sa v rebríčku umiestnila Veľká Británia. Vplyv tejto krajiny vo svetovom dianí je nepochybne obrovský no uvidíme, ako dopadne Veľká Británia v ďalších ročníkoch. Brexit totiž môže jej postavenie oslabiť, no aj posilniť.
3. Čína
Najľudnatejší národ, najväčšia armáda a obrovská ekonomika. To zaraďuje Čínu na bronzovú pozíciu najsilnejších krajín planéty. Predpokladá sa, že Čína už v najbližších rokoch obsadí prvé miesto a veľmi dlho si ho aj udrží.
2. Rusko
„Nekonečná“ zásoba prírodných zdrojov robí z Ruska jedného z najsilnejších štátov na svete. Obrovské výdavky idú aj do armády a obrany krajiny.
1. USA
V rebríčku U.S. News a World Report sa na prvom mieste najsilnejších krajín sveta umiestnilo USA. Keby výskum robil niekto iný, možno by sa na prvé miesto dostalo Rusko, alebo Čína. O tom, kto je v skutočnosti „najmocnejší“ sa môže diskutovať asi veľmi dlho. Vplyv USA vo všetkých možných oblastiach po celom svete je však obrovský, a preto niet pochýb, že sa v popredných priečkach (ak nie aj na prvej) určite vyskytuje.
interez.sk (Lukáš M.), businessinsider.com
Nahlásiť chybu v článku