Internetové spojenie od doby svojho vzniku prerástlo do takých rozmerov, že dnes už prepája takmer celý svet a to najmä prostredníctvom svetovej počítačovej siete. Bežný užívateľ nemá veľmi na výber, akými „tokmi“ poputujú informácie, ktoré sa rozhodne takýmto spôsobom zdieľať, no krajina už má väčšie slovo. Rusko sa preto rozhodlo podniknúť zásadný krok.
Prvým z nich bol ten, keď Dolná komora ruského parlamentu (Štátna duma) počas utorkového rokovania schválila v prvom čítaní návrh zákona o vytvorení samostatnej časti svetovej počítačovej siete. Túto zmenu sa rozhodli podstúpiť z pádneho dôvodu, ktorým je možnosť, že by mohla byť krajina v budúcnosti od tejto siete odpojená.
Sektor, v ktorom Rusku chýba samostatnosť
Nakoľko sa ani jedna z 12 nezávislých organizácií, ktoré spravujú svetové servery nenachádza v Rusku, pravdepodobnosť odpojenia je viac než reálna.
Ak návrh dospeje k záveru, kedy bude jeho realizácia skutočnosťou, krajina si vytvorí svoju vlastnú časť rozsiahlej svetovej siete. Ak sa pýtate, v čom bude rozdiel, tak na túto otázku existuje veľmi jednoduchá odpoveď. Túto svoju časť si totiž budú spravovať úplne sami.
Povedie to k cenzúre?
Každá minca má ale dve strany a inak to nie je ani v tomto prípade. Odporcovia poznamenali, že v takom prípade by takzvané virtuálne privátne siete (VPN) boli neúčinné a stratili by význam. Odporcovia návrhu nekompromisne pripomínajú fakt, že by to mohlo viesť k rozsiahlej cenzúre, ktorej by sa obyvatelia Ruska skôr nepotešili.
V tomto prípade im dávame za pravdu, nakoľko súčasťou návrhu je aj zriadenie pobočky Federálnej služby pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií – Roskomnadzor. Ako inak, úlohou tejto služby bude kontrolovať všetko, čo sa sieťou mihne a čo nebude korešpondovať so zámermi vlády, môže byť jednoducho zakázané.
Prvé testovanie je plánované už v blízkej dobe
Vznik takéhoto systému, či skôr blokády, ľudia prirovnávajú k už reálne fungujúcemu systému u svojich susedov. V Číne obyvatelia musia akceptovať takzvaný Veľký čínsky firewall, ktorý im bráni v prístupe k internetovým službám. Tým pádom nemajú vo virtuálnom priestore absolútnu slobodu.
Dátum testu zatiaľ nebol stanovený, ale podľa všetkého by sa mal uskutočniť ešte pred 1. aprílom. V tomto momente nám ostáva už len čakať na výsledky internetového experimentu a dúfať, že obyvateľom Ruska bude ich sloboda vo virtuálnom priestore ponechaná.
mashable.com, TASR
Nahlásiť chybu v článku