Aj keď to znie utopicky, tak prieskum amerického námorného inštitútu tvrdí, že Rusi dodali dve ohrady s delfínmi do námornej základne nachádzajúcej sa v Sevastopole na Kryme.
Ochrana flotíl
Tieto delfíny majú byť špeciálne vycvičené a predpokladá sa, že slúžia ako ochrana flotíl pred útokmi realizovanými pod vodou. Americký námorný inštitút preskúmal satelitné snímky námornej základne v prístave Sevastopoľ a dospel k záveru, že dve ohrady s delfínmi boli premiestnené na základňu na začiatku invázie vo februári, uvádza portál The Guardian.
Námorná základňa Sevastopoľ, ktorá leží na južnom cípe Krymu, je pre ruskú armádu kľúčová a získali ju už v roku 2014. Podľa amerického námorného inštitútu tam kotví mnoho ruských lodí. Tie sú síce v bezpečí pred raketami, ale môžu byť zraniteľné pri útokoch pod vodou.
Vytrénované delfíny
Počas studenej vojny Sovietsky zväz, ale aj USA začali trénovať a využívať delfíny. Ich skvelé echolokačné schopnosti dokázali detegovať objekty pod vodou, napríklad míny.
Ukrajinci v Sevastopole taktiež začali v roku 2012 trénovať delfíny, avšak po invázii v roku 2014 ich zhabali Rusi. Ukrajina ich neúspešne žiadala naspäť.
Rusi neskôr oznámili plány na kúpu ďalších piatich delfínov určených na vojenské ciele. Satelity odhalili, že Rusi používali delfíny aj na svojej námornej základni počas vojny v Sýrii. Rusi tiež vyhlásili, že vyvinuli špeciálne zariadenia, ktoré premieňajú echolokáciu získanú delfínmi na viditeľné zobrazenie na monitore.
Mimochodom, delfíny nie sú jediné morské cicavce, ktoré Rusi mohli vycvičiť. Špekuluje sa, že v roku 2019 sa pri nórskom pobreží pohybovala veľryba, ktorú vycvičilo ruské námorníctvo. Rybári tvrdili, že mala na sebe zvláštny postroj, v ktorom mohli byť kamery a tiež im ťahala laná na člne.
Nahlásiť chybu v článku