Ukrajinskí predstavitelia obvinili Rusko z použitia fosforových bômb v regióne Donbas na východe štátu. Informovala o tom v nedeľu tlačová agentúra AFP.
Zakázané pri civilistoch
Medzinárodné právo zakazuje používanie munície založenej na báze bieleho fosforu v oblastiach husto obývaných civilistami, ale povoľuje ho v otvorenom priestranstve ako krytie pre vojakov.
K ruskému útoku fosforovými bombami došlo v meste Popasna, nachádzajúcom sa približne 100 kilometrov západne od mesta Luhansk, uviedla miestna polícia, podľa ktorej útok spôsobil „požiare a neopísateľné utrpenie“.
Portál novinky.cz uvádza, že biely fosfor sa používal pri výrobe samozápalných leteckých bômb a delostreleckých granátov. Biely fosfor sa pri styku zo vzduchom vznieti a spôsobuje ťažké a zle hojace sa popáleniny. Keď biely fosfor horí, je zložité ho uhasiť.
Bomby na kláštor aj vlak
Južnejšie od Popasny bomby zasiahli kláštor Sviatohirsk, kde sa ukrývalo takmer 1000 civilistov, pričom zranenia utrpelo 30 ľudí, uviedla ukrajinská prokuratúra.
Cieľom ostreľovania ruskými silami sa stal i vlak, ktorý evakuoval obyvateľov z Donbasu do západoukrajinského mesta Ľvov. Jedna osoba zahynula, uviedli donecké armádne zdroje.
Všetky tri incidenty sa odohrali v priebehu uplynulého víkendu, spresnila AFP.
Luhanská oblasť a Donecká oblasť na východe Ukrajiny, spoločne nazývané Donbas, boli čiastočne ovládané proruskými separatistami podporovanými Moskvou už pred ruskou inváziou na Ukrajinu, ktorá sa začala 24. februára.
Územia napadnuté Rusmi počas víkendu však ležia mimo takzvaných separatistických „republík“ – Luhanskej ľudovej republiky (LĽR) a Doneckej ľudovej republiky (DĽR) -, ktoré proruskí povstalci vyhlásili ešte pred vojnou.
Nahlásiť chybu v článku