Svet je preplnený informáciami o všetkom, čo naša rozmanitá planéta ponúka. Je toho toľko, čo nevieme, o čom sme ešte nepočuli… My sa vám pokúsime pravidelne prinášať tie najväčšie zaujímavosti a fakty na rôzne témy, aby ste mohli nepretržite spoznávať všetko okolo vás. Ste zvedaví, o čom to bude tentokrát? Dnes sa pozrieme na 19 faktov, ktoré na prvý pohľad vyzerajú ako hlúposti, no v skutočnosti sú pravdivé.
Oxford starší ako Aztécka ríša
Okrem toho, že je Oxford jednou z najznámejších univerzít na celom svete je i najstaršou univerzitou v Británii. Prvé zmienky o fungovaní univerzity pochádzajú z roku 1096. Možno vás prekvapí porovnanie s vekom Aztéckej ríše a nepovedali by ste, že táto ríša je o stovky rokov mladšia. Aztécka ríša totiž vznikla až v roku 1428 spojením troch mestských štátov, a to Tenochtitlán, Texcoko a Tlacopán.
Ak porušíte „malíčkový sľub“ musíte si ho odrezať
Takzvaný malíčkový sľub alebo prísaha (pinky promise) je skôr používaný za našimi hranicami ako na Slovensku. Toto gesto pochádza z Japonska z obdobia Edo, kedy si banditi odrezávali svoje malíčky, aby dokázali svoju vernosť a lojalitu. Až čas túto tradíciu modifikoval a premenil na detskú „hru“. Ak ste teda niekedy porušili „malíčkovú prísahu“, potom by ste si podľa tradície mali tento prst odrezať…
Diamantový dážď
Len si to predstavte, že by i na Zemi z neba padali diamanty. Na Jupiteri a Saturne sa to podľa vedcov totiž deje. Extrémne podmienky na týchto plynných obroch totiž premieňajú uhlík na diamanty, ktoré potom na planéty dopadajú. Podľa niektorých je možné, že na Jupiteri dokonca existuje akýsi diamantový oceán.
Koľko je na svete mravcov?
Podľa odhadov žije na našej planéte asi 1 milión mravcov na každého človeka. Z nasledujúceho prepočtu nám teda vychádza extrémne vysoké číslo týchto malých snaživcov. Samozrejme, spočítať tieto zvieratá je nemožné, a preto je toto číslo len vedeckým odhadom.
Viac umelých plameniakov ako živých
Plameniak je krásne a vzácne zviera, ktoré si ľudia veľmi obľúbili i ako dekoráciu. Na svete žijú asi 2 – 3 milióny týchto zvierat, a to najmä v južnej Afrike, no v ľudských záhradách a dvoroch (hlavne v USA) stojí viac ako miliarda ich plastových napodobenín.
Plodom jahody nie je jahoda
Ak ste si dodnes mysleli, že plodom rastliny nazývanej Jahoda obyčajná je to chutné červené ovocie, potom vás musíme vyviesť z omylu. Samotná jahoda je totiž nepravým plodom a ide o zhrubnuté kvetnaté lôžko tejto rastliny. Pravým plodom sú totiž nažky, teda maličké jadierka, ktoré sa v tomto ovocí nachádzajú.
Banán je bobuľa
Medzi typické bobuľové plody zaraďujeme napríklad čučoriedky, černice, ale i granátové jablko, papáju, avokádo či dokonca banán. Posledné ovocie vás možno prekvapí, no v skutočnosti sú plody banánovníka zaraďované medzi epigeické bobule. Podľa jednoduchej definície sú totiž medzi bobule zaraďované mäkké a šťavnaté (mäsité) plody, ktoré obsahujú semená. A to banán skutočne je.
30 metrový dutý červ žijúci pod vodou
Často nazývaný aj ako morský jednorožec, a to preto, že boli v oceáne spozorované len niekoľkokrát. Až do 30 metrov dorastajúci dlhý vodný červ, ktorého telo je v skutočnosti duté, patrí do radu Ohniviek. V skutočnosti jeho telo tvoria tisíce menších fosforujúcich organizmov. Chceli by ste niekedy jedného stretnúť pri potápaní? Asi ani nie..
Mithridatés VI. – imúnny voči jedom
Mithridatés VI. bol v 1. storočí p.n.l. Pontským kráľom. (Pontos – historické kráľovstvo na severovýchode Turecka). Mithridatés sa údajne roky obával o svoj život, a preto dlhé roky trénoval na to, keby bol náhodou otrávený. Pravidelne v malých, no neustále sa zvyšujúcich dávkach, konzumoval rôzne jedy, čím si voči nim vytvoril imunitu. Keď ho nakoniec v roku 63 p.n.l. Rimania s pomocou jeho syna vyhnali z krajiny, pokúsil sa o samovraždu. Najskôr vypil veľkú dávku jedu, no vďaka dlhoročnému tréningu ho jed nezabil. Musel preto požiadať svojho sluhu, ktorý prácu dokončil mečom.
V jaskyni by náš deň trval 36 hodín
Predstavte si, že by ste žili v miestnosti bez svetla. Ako dlho by ste nepotrebovali spať? Nad touto otázkou sa zamýšľal i francúzsky speleológ Michel Siffre v rokoch 1964 až 1972. Jeho prvý experiment vykonal sám na sebe. Niekoľko mesiacov strávil v špeciálne upravenom bunkri bez svetla a v absolútnom tichu. Michel spozoroval, že sa mu prirodzene celkom zmenili biologické hodiny. Jeho „deň“ trval 36 hodín po ktorých potreboval 12 hodín spánku. Svoj experiment neskôr zopakoval, tentokrát na niekoľkých dobrovoľníkoch a znovu prišiel k rovnakým výsledkom.
Vaše chodidlo je rovnako dlhé ako predlaktie
Vaše chodidlo je rovnako dlhé ako vaše predlaktie, dĺžka rozpaženia je rovnaká ako vaša výška, váš palec je rovnako dlhý ako váš nos, váš ukazovák je rovnako dlhý ako vaše pery. To sú priemerné a štandardné proporcie ľudského tela, ktoré vo svojej azda najslávnejšej maľbe Vitruviánsky muž definoval Leonardo Da Vinci.
Oblek Neila Armstronga vyrobili v továrni na podprsenky
Prvý muž, ktorý kedy stúpil na povrch Mesiaca, americký astronaut Neil Armstrong, sa pri svojej ceste určite cítil veľmi pohodlne. Veď predsa jeho skafander bol vyrobený v továrni v americkom meste Dover v štáte Delaware, kde vyrábali ženské podprsenky. Armstrongov skafander bola však o niečo zložitejšia a drahšia položka. V dnešnej dobe by jeho cena bola takmer 590-tisíc eur.
Prvá atómová bomba sa nazývala Gadget
Nie Little Boy ani Fat Man, ktoré dopadli na Hirošimu a Nagasaki, ale Gadget. Prvými atómovými bombami totiž neboli tie, ktoré boli nakoniec ako vojenské zbrane i použité, ale plutóniová nálož s názvom Gadget, ktorá bola 16. júla 1945 otestovaná v Novom Mexiku pod pokrývkou projektu Trinity.
Prežila priamy zásah meteoritu
Prežiť priamy zásah meteoritu znie ako absolútna fikcia. V jednom potvrdenom prípade sa to však skutočne stalo. Ide o príbeh Američanky Ann Elizabeth Hodgesovej, ktorá v novembri 1954 prežila zásah meteoritu. V podstate sa jednalo len o úlomok vo veľkosti grapefruitu, ktorý preletel cez jej strechu a zasiahol ju do boku. Viac o tomto príbehu sa dozviete v našom staršom článku.
Koaly sú jediné zvieratá s unikátnym odtlačkom prsta
Profesor Maciej Henneberg z univerzity v Adelaide dokázal, že koaly majú nerozoznateľné odtlačky prstov od ľudí. Dokonca ani s pomocou mikroskopu ich od tých našich nejde rozlíšiť. Koaly sú v celej živočíšnej ríši, okrem človeka, jediné zvieratá s touto zaujímavou vlastnosťou.
Rusko je väčšie ako Pluto
Keď sa pozrieme na plochu, ktorú zaberá Rusko, zistíme, že najväčšia krajina našej planéty je v skutočnosti väčšia ako celý povrch trpasličej planéty s názvom Pluto. Rusko totiž zaberá takmer 17 100 000 km² a povrchu Pluta je pri jeho polomere 1187 km asi 16 237 000 km².
Opice si v zrkadle kontrolujú rozkrok
Neurológovia zo Šanghaju sa pustili do zvláštneho experimentu. Niekoľko primátov posadili pred zrkadlo a pozorovali ich reakcie. Vo všetkých prípadoch keď si opica uvedomila, že vidí svoj vlastný odraz a nie iné zviera, sa scenár opakoval. Opica skontrolovala svoj vlastný rozkrok.
Delfíny sa rozprávajú
Výskum delfínov ukázal už mnoho zaujímavostí o týchto impozantných cicavcoch. Jednou z nich je aj ich komunikácia. Každý delfín má údajne svoje vlastné „signálne“ meno, ktorým sa identifikuje a na ktoré reaguje. Komunikácia delfínov je pritom postavená na podobných princípoch ako tá naša, a to na vibrácii. Podobne ako my aj delfíny vedia rozoznať hlas svojich najbližších.
Útok žraloka prežijete tak, že ostanete pokojní
Útoky žralokov síce nie sú až také časté ako sa možno zdá, no vo väčšine prípadov končia pomerne drasticky. Ako teda útok žraloka prežiť? Najlepšou cestou je ostať čo najpokojnejší a pomalými pohybmi od žraloka odplávať tak, že z neho nespustíte oči. Ak to nepomôže a žralok zaútočí, ostáva vám jediné. Snažte sa ho zasiahnuť do žiabier, očí či nosa. To sú totiž najcitlivejšie miesta na jeho tele.
Pozri aj: 10+ neuveriteľných vedeckých faktov o svete, ktoré sú na hranici uveriteľnosti
brightside.me
Nahlásiť chybu v článku