Členské krajiny skupiny G7 sú pripravené uvaliť na Rusko ďalšie sankcie a urobia všetko pre to, aby bola voči ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi a jeho stúpencom vyvodená zodpovednosť. Zároveň sú pripravené prijať utečencov z Ukrajiny.
TASR o tom informuje na základe správ agentúr AFP a Reuters, ktoré sa odvolávajú na spoločné vyhlásenie zverejnené po štvrtkovom summite G7 v Bruseli. Lídri G7 tiež varovali Kremeľ „pred akoukoľvek hrozbou použitia chemických, biologických či jadrových zbraní“.
Vyzvali krajiny ťažiace ropu a zemný plyn, aby sa zachovali zodpovedne a zvýšili svoje dodávky na medzinárodné trhy, pričom úlohu by mala zohrávať aj Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Vedúci predstavitelia Kanady, Francúzska, Nemecka, Talianska, Japonska, Británie a USA sa ďalej zhodli, že v súvislosti s vojnou na Ukrajine nebudú zakazovať vývozy potravín.
Skupina G7 vo vyhlásení tiež zdôraznila, že za súčasnú situáciu je vinný ruský prezident Vladimir Putin a jeho spojenci, nie obyvatelia Ruska. „Je to prezident Putin, jeho vláda a stúpenci, vrátane bieloruského režimu Alexandra Lukašenka, ktorí vnucujú túto vojnu a jej dôsledky Rusom a je to ich rozhodnutie, ktoré očierňuje dejiny ruského ľudu,“ uvádza sa vo vyhlásení G7.
Putina opustil jeho poradca
Poradca ruského prezidenta Vladimira Putina Anatolij Čubajs odstúpil z pozície a rozhodol sa odísť z Ruska. Ako referuje spravodajský web BBC, učinil tak údajne pre ruskú inváziu na Ukrajinu. Jeho abdikáciu potvrdil aj hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
Čubajs je najvyšší predstaviteľ Kremľa v doterajšom priebehu vojny na Ukrajine, ktorý sa rozhodol nepodieľať sa na agresii Putinovho režimu v susednom štáte. Krátko po vypuknutí vojny zverejnil na Facebooku fotografiu zavraždeného opozičného predstaviteľa Borisa Nemcova, čo bolo považované za kritické gesto voči Kremľu.
Čubajs svoju rezignáciu nekomentoval a podľa niektorých médií sa už momentálne spolu s manželkou nachádza v Turecku. V ostatnom čase údajne nepatril k najbližším spolupracovníkom Putina. V Rusku ho však uznávali najmä pre jeho úlohu pri reforme ruskej ekonomiky po páde Sovietskeho zväzu.
Kira Jarmyšová, hovorkyňa a blízka spolupracovníčka uväzneného opozičného lídra Alexeja Navaľného, sa však domnieva, že v Čubajsovom prípade nešlo o protivojnový protest. Podľa nej si iba chcel zachrániť „kožu a vlastné peniaze“.
Nahlásiť chybu v článku