Foto: Profimedia

Nová tisícrubľovka pobúrila cirkev, prekáža jej motív.

Ruská centrálna banka pozastavila vydávanie novej 1 000 rubľovej bankovky. Problémom je dizajn, keďže sa na nej nachádza bývalá pravoslávna katedrála vedľa veže s moslimským polmesiacom. A to prekáža ruskej pravoslávnej cirkvi, po ktorej sťažnosti banka reagovala pozastavením vydávania. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Problémom je polmesiac

Píše o tom The Moscow Times a uvádza, že bankovka sa zatiaľ nedostala do širokého obehu. Ruská centrálna banka pritom iba v pondelok oznámila vydanie novej 1 000 rubľovky (približne 10 eur) a novej 5 000 rubľovky (približne 50 eur) s novými bezpečnostnými prvkami.

Foto: Profimedia

Kríž bol odstránený Sovietmi

Problémová bankovka zobrazuje Nižný Novgorod a Povolžský federálny okruh a na zadnej strane zobrazuje kazanskú vežu Subumbike a Múzeum histórie tatárskej štátnosti a Tatárskej republiky. Mesto Kazaň je hlavným mestom republiky Tatársko a žijú tu približne dva milióny etnických Tatárov, ktorí vyznávajú prevažne islamské náboženstvo.

Múzeum sa pritom nachádza v bývalom pravoslávnom kostole, ktorého kríž mal byť odstránený počas panovania Sovietskeho zväzu. Kazanská veža je zakončená polmesiacom, typickým symbolom moslimov, a tiež slúži ako múzeum.

Foto: Profimedia

Hlúposť alebo provokácia

Pravoslávny kňaz Pavel Ostrovski sa ohradil voči bankovke a uviedol, že prinesie náboženské nezhody. Tvrdí, že dizajn bankovky bude pre 99 % Rusov, ktorí nepoznajú kazanskú históriu, iba „kupolou bez kríža s minaretom a polmesiacom„. Tiež uviedol, že existujú len dva možné dôvody výberu tohto dizajnu, a to je buď „neprijateľná hlúposť zo strany dizajnérov alebo zámerná provokácia„.

V kontraste k tomuto vyjadreniu samotný zástupca pravoslávnej cirkvi Vakhtang Kipshidze uviedol pre web RBC, že návrh bankovky nie je rúhačským, lebo predmetná budova je múzeom a nie funkčnou svätyňou.

Moslimský duchovný Tatárska Kamil Sämiğullin vyzval k tolerancii a poznamenal, že na iných bankovkách sa nachádza kríž a nenájdeme tam polmesiac. Uvádza tiež, že v Rusku žije veľa moslimov a pýta sa, prečo by spoločnosť nemohla akceptovať rovnako kríže, tak aj polmesiace.

Je nelogické pridať kríž tam, kde nie je a odstraňovať polmesiac z miesta, kde sa nachádza,“ dodáva.

Uložiť článok

Najnovšie články