Foto: Unsplash

Momentálne sa tieto anonymné profily masívne objavujú v sekcii komentárov pod príspevkami o ruských vojnových zločinoch.

Od začiatku invázie na Ukrajinu prebieha okrem ozbrojeného konfliktu intenzívna informačná vojna – prokremeľská propaganda ale momentálne útočí plnou silou a ochotne presviedča verejnosť o dezinformáciách, ktoré občas nemajú hlavu ani pätu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako ale rozoznať profil, ktorý je vytvorený za účelom šírenia tejto propagandy? Na túto otázku sa rozhodla odpovedať polícia, informuje portál Živé.

Existujú určité znaky, ktoré spĺňa väčšina prokremeľských profilov. Vo svojom vyhlásení polícia ukazuje tie, ktoré ju odlišujú a upozorňuje, že sa tieto profily v posledných hodinách „totálne zaktivizovali“.

Mŕtvoly na Ukrajine sú herci a prečo teraz nikto nerieši Irak a Sýriu?

Ako informuje TASR, polícia upozorňuje aj na hoaxy spojené v súvislosti so zabíjaním civilistov v Buči. Konšpirátori podľa polície tvrdia, že na videách z ukrajinského mesta sa „hýbu mŕtvoly“. Informuje o tom na sociálnej sieti.

„Policajný zbor zaznamenal od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu zvýšenú aktivitu prokremeľských kanálov, ktoré šíria proruskú propagandu na sociálnych sieťach, a to nielen prostredníctvom oficiálnych kanálov ruských štátnych inštitúcií, ale aj šírením dezinformácií pomocou anonymných facebookových profilov, ktoré zahlcujú informačný priestor,“ uviedli policajti. Skonštatovali, že snahou nepravdivých a manipulatívnych statusov je vytvoriť informačný chaos a rozdeliť slovenskú spoločnosť.

Polícia podľa Živé opisuje typické znaky týchto profilov: prvým znakom je „neurčitá profilová fotka“ – fotografie objektov, prírody či ukradnuté fotografie z internetu. Okrem toho sa pri tejto fotke nachádza meno, ktoré znie ako jasný výmysel: Janko Hraško, Maja Nala či Michal Janko.

Druhým znakom je prázdny profil užívateľa: tieto profily nemajú zvyčajne žiadne znaky skutočného profilu reálnej osoby. Nenájdete na nich informácie o užívateľoch, priateľov, fotografie. Živé dopĺňajú, že profil je taktiež pravdepodobne založený v nedávnej dobe.

Cieľom tzv. trollov je otočiť verejnú mienku v prospech Ruskej federácie. Dezinformáciami chcú podľa polície vytvoriť atmosféru, že ide o želanie celej verejnosti. „Ide o jednu z manipulatívnych techník prokremeľskej propagandy,“ tvrdí polícia.

Momentálne sa tieto anonymné profily masívne objavujú v sekcii komentárov pod príspevkami o ruských vojnových zločinoch. Prvým dôležitým znakom je sledovať, akým témam sa profily venujú.

Najčastejší scenár, ktorý opisujú, je označenie obetí na Ukrajine za hercov, odkazujú Živé – podľa trollov totiž mŕtvoly na videách nie sú skutočné a už vôbec nie sú výsledkami ruskej armády. Pokiaľ toto tvrdenie neprejde, začnú obhajovať všetky hrôzy apelovaním na to, že aj v minulosti čelil svet podobným konfliktom a pýtajú sa na to, prečo sa v tejto chvíli nepreberá otázka konfliktov starých niekoľko rokov či dekád, ako napríklad Sýriu či Irak.

Uložiť článok

Najnovšie články