Foto: TASR/AP

Okupácia Ukrajiny je v plnom prúde.

Ruské jednotky postupujúce na Ukrajinu z Bieloruska vstúpili vo štvrtok do oblasti blízko bývalej černobyľskej jadrovej elektrárne a snažia sa ju obsadiť. Uviedol to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorého citovali agentúry AFP a Reuters.

Článok pokračuje pod videom ↓

„Ruské okupačné sily sa pokúšajú zmocniť Černobyľskej atómovej elektrárne. Naši muži sú ochotní položiť svoje životy, aby sa (jadrová) tragédia z roku 1986 nezopakovala. Informoval som už švédsku premiérku. Ide o vyhlásenie vojny celej Európe,“ napísal na sociálnej sieti Twitter ukrajinský prezident. Podľa Denníka N bolo dokonca zničené úložisko jadrového odpadu.

Černobyľská atómová elektráreň sa nachádza približne 16 kilometrov od hraníc s Bieloruskom, na území ktorého sa uskutočnili manévre za účasti zhruba 30.000 ruských vojakov. Niektorí západní predstavitelia sa obávali, že cvičenia by mohli poskytnúť krytie pre plánovanú inváziu.

Tvrdý boj o letisko

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že vo štvrtok na Ukrajine zničilo 74 zariadení nadzemnej vojenskej infraštruktúry vrátane 11 letísk. Informovala o tom agentúra AFP. Tieto informácie nebolo možné bezprostredne nezávisle overiť.

Ukrajinský vojak stojí na ceste vedľa vojenského vozidla v priemyselnom meste Kramatorsk. Foto: TASR/AP

„V dôsledku úderov ruských ozbrojených síl bolo zničených 74 ukrajinských vojenských pozemných zariadení,“ uviedol hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov. Ďalej povedal, že bol zostrelený aj ukrajinský vojenský vrtuľník a štyri bezpilotné lietadlá (drony).

Ruské a ukrajinské sily taktež bojujú o kontrolu nad nákladným letiskom na severnom predmestí ukrajinskej metropoly Kyjev. Uviedol to vo štvrtok hlavný veliteľ ukrajinskej armády Valerij Zalužnyj, na ktorého sa odvolala agentúra AFP. „Prebiehajú boje o letisko Hostomeľ,“ uviedol na Facebooku Zalužnyj.

Už krátko predtým videli reportéri agentúry AFP v severnej časti ukrajinského hlavného mesta niekoľko nízko letiacich vrtuľníkov smerujúcich k mestu. Agentúra DPA píše, že obyvatelia Kyjeva dostali pokyn, aby sa uchýlili do protileteckých krytov.

Ruský bojový vrtuľník Ka-52 po vynútenom pristátí neďaleko Kyjeva. Foto: TASR/AP

Na hraniciach vznikajú obrovské kolóny

Čakacie doby na hraničnom priechode vo Vyšnom Nemeckom sa neustále predlžujú. Cestujúci v osobných autách smerujúci z Ukrajiny na Slovensko strávia pred hranicami aj osem hodín. Vyplýva to z informácií, ktoré zverejňuje finančná správa (FS) na svojej internetovej stránke.

Čakacia doba na vstup na Slovensko sa od obedňajších hodín pre osobnú dopravu predĺžila z 300 na 480 minút. Vodiči nákladnej dopravy čakajú na vybavenie 260 minút. Na hraničnom priechode v Ubli sa čakacia doba pre osobné vozidlá od poludnia nezmenila, FS ju naďalej avizuje na 360 minút. Aj peší tu naďalej na vstup na Slovensko čakajú 90 minút. Bezo zmeny (45 minút) je tiež čakacia doba na hraničnom priechode pre peších vo Veľkých Slemenciach.

Uložiť článok

Najnovšie články