O Grékoch sa napríklad hovorí, že sa do práce príliš nehrnú a na všetko majú čas. Španieli sú známi milovníci siesty a s Ruskom sa zas spája konzumácia alkoholu, najmä vodky. S týmto fenoménom sa ruská vláda snaží bojovať už roky a ako uvádza portál The Guardian, zdá sa, že snaha sa napokon predsa len vypláca.
Optimistické štatistiky WHO
Hovorí sa, že Rusom sa v pití alkoholu nevyrovná nik, no vyzerá to tak, že aj tento národ sa vydal na správnu cestu. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uvádza, že od roku 2003 klesla konzumácia alkoholu o úctyhodných 34 percent. WHO pripisuje úspech najmä tomu, že ruský prezident Vladimir Putin zaviedol nejedno opatrenie v snahe konzumáciu v krajine obmedziť, vrátane obmedzení predaja alkoholu a podpory zdravého životného štýlu.
Najmä v 90. rokoch bola konzumácia alkoholu častou príčinou úmrtia a Rusko bolo známe ako krajina s mimoriadne vysokou mierou alkoholizmu. Našťastie, medzi rokmi 2006 až 2013 klesla konzumácia alkoholu na hlavu až o 43 percent, pričom najväčší pokles bol zaznamenaný v oblasti konzumácie nelegálne vyrobeného alkoholu.
Rusi žijú dlhšie
Spolu s poklesom konzumácie alkoholu sa mení aj zdravotný stav Rusov a dokonca sa zvýšil aj priemerný vek, akého sa obyvatelia krajiny dožívajú. Kým okolo roku 1990 sa muž v Rusku dožil v priemere 57 rokov, dnes sa muži dožívajú v priemere až o 11 rokov viac a u žien je číslo ešte vyššie, a to 78 rokov. V roku 2018 sa tak podarilo v tejto oblasti vytvoriť nový rekord.
Samozrejme, o obmedzenie konzumácie alkoholu sa pokúšal aj predošlý ruský prezident Michail Gorbačov. Ten zaviedol čiastočnú prohibíciu a konzumáciu alkoholu sa mu medzi rokmi 1980 až 1990 darilo držať na uzde pomerne úspešne. Po roku 1990, keď došlo ku kolapsu Sovietskeho zväzu, však nastala pomyselná explózia a konzumácia alkoholu narastala raketovým tempom až do roku 2000.
Bojujú aj proti tabakovým výrobkom
Zmena nastala, keď zaviedol nové opatrenia Putin. Napríklad, zakázal predaj alkoholu v obchodoch po jedenástej hodine večer a reklamy propagujúce alkohol sa na verejnosť už nedostali. Rusko sa tak poriadne vyšvihlo a dospelý človek tejto krajiny konzumuje v priemere menej alkoholu ako dospelý obyvateľ Francúzska či Nemecka.
Alkohol navyše nie je jediná neresť, proti ktorej vláda bojuje, obmedziť sa snaží aj konzumáciu tabakových výrobkov. Rozporuplné reakcie vyvolal len pred niekoľkými dňami zákon, ktorý v Moskve zakazuje zapáliť si cigaretu hoci aj na balkóne bytu. Prieskum vykonaný pod taktovkou Global Adult Tobacco Survey uvádza, že medzi rokmi 2009 až 2016 klesol počet fajčiarov až o jednu pätinu.
The Guardian
Nahlásiť chybu v článku