Naša planéta pred nami skrýva mnohé tajomstvá. Túto jaskyňu ukrývala pred ľudským okom viac ako 5 miliónov rokov. Jaskyňa sa nachádza neďaleko pobrežia Čierneho mora v blízkosti mesta Constanca a pred ľudstvom ukryla veľmi zaujímavé tajomstvo. Kým na zemskom povrchu stihli opice zostúpiť zo stromov a pomaly sa vyvinúť v ľudí, tento jaskynný systém ostal celkom izolovaný. A práve to je na ňom tak fascinujúce…
V rovinatých oblastiach južného Rumunska, v blízkosti bulharských hraníc, leží jaskyňa nazývaná Movile Cave. Tento jaskynný systém, neznámy viac ako 5 miliónov rokov, bol od vývoja na Zemi celkom izolovaný. Práve preto sa tu nachádzajú úplne iné formy života, ako inde na Zemi a to aj napriek tomu, že sem nepreniká žiadne slnečné žiarenie a vzduch v jaskyni je vo veľkých dávkach jedovatý.
Tento jaskynný systém bol v roku 1986 objavený úplnou náhodou. Rumunskí pracovníci na neho narazili pri plánovaní výstavby novej elektrárne. Ako prvý do jaskyne vstúpil vedec Cristian Lascu a odvtedy ho za 30 rokov nasledovalo menej ako 100 ľudí. Rumunsko totiž jaskyňu veľmi prísne chráni a priestory slúžia iba na špecifické výskumné účely.
Vstup do jaskyne by vás zaviedol priamo do jej centrálnej časti, ktorú tvorí malé jazero. Mikrobiológ Rich Boden svetu prezradil, že v jaskyni je extrémne teplo a vlhko. Navyše je tu veľmi nepríjemný zápach a vzduch obsahuje jedovaté plyny a veľmi malý podiel kyslíka. Dlhé vdychovanie takéhoto vzduchu vám môže poškodiť zdravie a navyše niekoľko hodinový pobyt v jaskynnom jazere vám celkom poškodí obličky.
Napriek absencii slnečného svetla a jedovatým plynom a látkam, ktoré sa v jaskyni nachádzajú, prekypuje toto miesto životom. Aj keď úplne odlišným, ako poznáme… Pohybujú sa tu najpodivnejšie druhy bezstavovcov, aké na našej planéte pravdepodobne žijú. Podivné pijavice plávajúce na hladine jazera, ktoré sa živia jaskynnými červami, slimáky „pasúce“ sa na miestnom machu a samozrejme predátori. Pavúky a škorpióny, ktoré sú najväčšími mäsožravcami v tejto jaskyni. Toto sú známi obyvatelia jaskyne. Základom potravinového rebríčka je však akási mikrobiologická hmota plávajúca na hladine jazera. Každý jej centimeter sa skladá z miliónov baktérií, ktoré tvoria najspodnejší stupienok tunajšieho potravinového reťazca.
Tieto baktérie však nie sú ničím výnimočným. Podobné nájdete vo aj svojich ústach či črevách. Pozoruhodné sú však väčšie živočíchy, ktoré sa tu vyvíjali bez kontaktu s celou planétou, a tak sa od tých známejších podstatne líšia. Väčšina z nich nemá žiadne oči, svetlo tu predsa nie je, a tak ich vôbec nepotrebujú. Majú však dlhé končatiny, ktorými sa orientujú v priestore. Kvôli nedostatku pigmentácie sú takmer všetky úplne priesvitné.
Doposiaľ tu vedci identifikovali 48 druhov živočíchov. Z nich až 33 je endemických, teda sa nevyskytujú už nikde inde na svete. Podmienky, v ktorých tieto živočíchy žijú, sú podobné, ako tomu bolo pred miliónmi rokov na celej planéte. Práve preto sú jedinečným miesto štúdie začiatku života na Zemi. Adaptácia jaskynných tvorov na toxické ovzdušie navyše môže v budúcnosti pomôcť k výskumu globálneho otepľovania, a teda spôsobu, ako v budúcnosti ochránime svoje zdravie pred znečisteným ovzduším.
Nahlásiť chybu v článku