Foto: Penn Museum

Napriek mnohým reformám vo všetkých prestaviteľných ohľadoch, je moderný svet stále plný predsudkov.

Nové objavy z Perzie však naznačujú, že genderové rozdiely, ako ich poznáme dnes, nie sú ničím novým. Istá civilizácia dokazuje, že unikátny pohľad na rozmanitosť pohlaví tu bol už pred tromi tisícmi rokov. Debaty o genderovej problematike sú v súčasnosti stále veľmi búrlivou témou. Americký prezident Donald Trump sa snaží všemožnými spôsobmi znemožniť život ľuďom, ktorí sa identifikujú inak, ako sa narodili.

Článok pokračuje pod videom ↓

Napriek tomu, nehovoríme o genderovej rozmanitosti, ako o revolučnej myšlienke. Napriek tomu, že mnohí ľudia sa domnievajú, že ide o rozmach súčasnej doby, archeológovia argumentujú výskytom týchto rozdielov už v časoch staroveku. Profesorka Megan Cifarelli študovala civilizáciu Hasanlu, ktorá sa kedysi nachádzala na severo-západe Iránu.

Penn Museum

Civilizácia bola v dôsledku vojny vyhubená, no nálezisko hovorí jasne. Pri štúdii civilizácie, ktorá po tomto území chodila pred 2 800 rokmi, prišla Cifarelli na to, že títo ľudia buď verili v tretie pohlavie alebo chápali pohlavia ako rozmanité spektrum. Nie je žiadnou novinkou, že predošlé civilizácie boli v mnohých odvetviach vyspelejšie ako my. A to aj napriek tomu, že žijeme v modernom svete.

Penn Museum

Táto dedukcia pochádza z vyobrazenia osoby s bradou, ktorá vykonáva ženské činnosti na zlatej mise. Úplná štúdia bude publikovaná neskôr, no profesorka svoje objavy už stihla odprezentovať na rôznych konferenciách. Doposiaľ sa stretla najmä s pozitívnymi reakciami. Podobné zistenia už prebehli aj v Spojených štátoch. Pôvodní Američania totiž tiež rozoznávali viac ako jedno pohlavie.

Penn Museum

Čo sa však týka archeológie v krajinách Blízkeho východu, ide o novinku. Toto je však veľmi dôležitý objav. Archeológovia totiž často rozoznávajú pohlavie objavených tiel podľa oblečenia či predmetov, s ktorými boli pochované. V skutočnosti však tým pádom mohlo dôjsť pri mnohých objavoch k omylom. Podobné členenie pohlaví bolo zaznamenané na viacerých miestach, no boli neskôr potlačené pri európskej kolonizácii.

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články