Hruška stojí 40 centov, ananás 60 centov a grapefruit stojí 80 centov. Koľko bude stáť jablko?
Správna odpoveď je 40 centov - cena ovocia sa počíta na základe počtu samohlások v názve. Každá samohláska stojí 20 centov.
Nemám žiadnych súrodencov, a stretol som sa s mužom, ktorého otec je syn môjho otca. S kým som sa stretol?
Syn vášho otca ste vy.
5 ľudí jedlo jablko. A dojedol skôr ako B, ale neskôr ako C. D dojedol skôr ako E, ale neskôr ako B. V akom poradí prestali jesť?
Z prvej vety si odvodíme poradie CAB, nakoľko C dojedol jablko najskôr, a B najneskôr. Z druhej vety vieme, že je ďalšie poradie DE. Nakoľko ale D zjedol jablko neskôr ako B, dojedol až ako štvrtý v poradí. Finálne poradie je preto CABDE.
Matej pozerá na Sáru. Sára pozerá na Gabriela. Matej má blond vlasy, Gabriel nie, a nevieme, či je Sára blondína. Pozerá sa v tejto situácii aspoň jedna blonďatá osoba na aspoň jednu neblonďatú?
Správna odpoveď je áno. Ak je Sára blondína, tak pozerá na Gabriela, ktorý blonďatý nie je. Ak blondína nie je, tak sa na ňu pozerá Matej, ktorý blonďatý je. V obidvoch prípradoch je výrok správny.
Čo je nevyhnutnou časťou knihy?
Nevyhnutnou časťou knihy sú stránky.
Dievča stretne v lese medveďa a zajaca. Medveď klame každý pondelok, utorok a stredu, ostatné dni hovorí pravdu. Zajac klame štvrtky, piatky a soboty, ostatné dni hovorí pravdu. Medveď dnes povie: “Včera som klamal”. Zajac na to povie “Aj ja.” Aký deň je dnes?
Je štvrtok. Obe zvieratá hovoria pravdu len v nedele: dnes ale nedeľa byť nemôže, pretože medveď hovorí pravdu aj v soboty. Pokiaľ si takto logicky odvodíte každý deň, jedinou možnosťou ostáva štvrtok, kedy zajac klame a medveď hovorí pravdu.
Ak dokáže 5 mačiek chytiť 5 myší v rámci piatich minút, ako dlho bude trvať jednej mačke chytiť jednu myš?
V tejto hádanke ide len o to nenachytať sa. Jednej mačke by trvalo chytiť všetky myši 25 minút, na každú teda potrebuje 5.
Všetky tašky sú koláče. Všetky lampy sú koláče. Ak považujeme tieto výroky za správne, čo z toho vieme vyvodiť?
V tomto prípade môžeme povedať, že ak sú niektoré lampy tašky, nemôže platiť tvrdenie, že taškou nie je žiadna lampa. Toto platí aj naopak. Ostatné výroky sa z tohto zadania nedajú dedukovať.
Pohár = Ústa. Vták = ?
Na pitie niečoho potrebujeme ústa, vďaka ktorým vieme použiť pohár. Vták potrebuje na hniezdo zobák, ktorým pozbiera konáriky.
Viete, že platí nasledovná kombinácia čísel: 2=10, 3=18, 4=28, 6=54. Čomu sa bude rovnať 8?
Správnou odpoveďou je 88. Ak celý príklad prehodíte do rovnice, výsledok je A*(A+3)=B. A je teda 8*(8+3) = 88.
Nahlásiť chybu v článku