Bolo to tak však iba z toho dôvodu, že boli nájdení pochovaní v spoločnej hrobke. O ich spoločnej krvi sa však nevedelo veľa. Vedci však do tohto výskumu investovali niekoľko rokov práce a teraz konečne prišiel čas na zbieranie ovocia. Múmie panovníkov, ktorých mená zneli Khnum-nakht a Nakht-ankh boli pochovaní pred 3 800 rokmi, no vďaka novej technológie rozpoznávania prastarej DNA, boli vedci konečne schopní určiť ich genetický pôvod.
Zistilo sa, že dvaja bratia sú v skutočnosti len poloviční bratia. Testy ukázali, že zo strany matky boli pokrvne spriaznení, no chromozóm Y, ktorý sa odovzdáva s otca na syna, bol odlišný. Táto analýza bola na múmiách využitá po prvýkrát a vzhľadom k jej úspešnosti, to zrejme nebolo naposledy. Vedci však študovali genetickú spriaznenosť dvoch bratov už od roku 2015. „Bola to dlhá a vyčerpávajúca cesta, no konečne sa nám podarilo docieliť priaznivý výsledok,“ povedala doktorka Konstantina Drosou z univerzity v Manchestri, ktorá pracovala na zbere DNA.
Bratia boli objavení v egyptskej dedine Deir Rifeh, v hrobke vzdialenej 400 kilometrov od Kahíry. Tá mala byť postavená 1 800 rokov pred našim letopočtom. Hieroglyphics na tomto mieste oznamujú, že títo dvaja muži boli synmi nemenovaného miestneho guvernéra a ženy menom Khnum-aa. Avšak už od čias ich objavenia, teda počiatku 20. storočia, vedci vedeli, že ich telá majú príliš veľa odlišností na to, aby mali skutočne tých istých rodičov.
V súčasnosti vieme, že ide o polovičných bratov, čo sa nemusí zdať ako veľký objav, no v skutočnosti ide o veľmi významný pokrok. Vďaka tomu bude možné zistiť omnoho viac o múmiách a o rodinných aférach z čias starovekého Egypta.
iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku