Pandémia koronavírusu v Európe stratila na svojej sile. Ohniská nákazy a najviac postihnuté krajiny hlásia každým dňom menej obetí a nových prípadov nákazy. Pomohli najmä bezprecedentné preventívne a bezpečnostné opatrenia, ktoré pomohli spomaliť nekontrolované šírenie vírusu. Po desivých týždňoch tak myšlienky Európanov začínajú smerovať k tomu, ako bude vyzerať svet po pandémii.
Európske krajiny začínajú s postupným uvoľňovaním prijatých opatrení, ktoré pomohli k spomaleniu šíreniu nového koronavírusu. Ako však bude vyzerať svet v najbližších mesiacoch, si zatiaľ nikto nedokáže detailne predstaviť. Po náročných týždňoch, najmä v najviac postihnutých krajinách, však prichádza nádej na lepšie zajtrajšky, ktorú sa vo svojich dielach snažia zhmotniť aj umelci. Jedno monumentálne dielo tak vzniklo priamo vo švajčiarskych Alpách.
Biologicky rozložiteľné
Francúzsko-švajčiarsky umelec menom Saype vytvoril priamo na lúke vo švajčiarskom alpskom lyžiarskom stredisku Leysin výnimočný land art. Umelecké dielo má 3000 štvorcových metrov a je vlastne obrazom namaľovaným priamo na lúku. Dielo s názvom „Po kríze“ zobrazuje dievčatko s kriedami kresliace na zem panáčikov. Obraz je zhotovený biologicky rozložiteľnými farbami vyrobenými z prírodných pigmentov a podľa autora má znázorňovať „vybudovanie solidárnejšieho a humánnejšieho sveta“.
Švajčiarsko je za vrcholom pandémie
Švajčiarsko má do dnešného dňa odhalených viac ako 29 000 pozitívnych prípadov ochorenia COVID-19 a viac ako 1 600 obetí. V prepočte na milión obyvateľov patrí k pandémiou najviac postihnutým európskym krajinám. Prijatím prísnych opatrení sa však krivku nárastu nových prípadov podarilo Švajčiarsku zmierniť a zdá sa, že krajina má najhoršie, podobne ako Taliansko či Španielsko, už za sebou.
Nahlásiť chybu v článku