O vodíkovom palive sa hovorí ako o pohonnej hmote budúcnosti, aktuálne to však vyzerá skôr tak, že svet ovládnu elektromobily. Palivo na báze prvého prvku periodickej tabuľky je totiž okrem iného pomerne nákladné a náročné na výrobu. Všetko však môže zmeniť najnovší výskum austrálskych vedcov, vďaka ktorému bude možné vodíkové palivo vyrábať omnoho lacnejšie.
„O využívaní vodíkovej energii hovoríme už veky, ale tentokrát to vyzerá tak, že to skutočne prichádza,“ hovorí o najnovšom výskume profesor Chuan Zhao z Univerzity Nového Južného Walesu v Sydney. Ako uvádza univerzita v tlačovej správe, z výsledkov štúdie publikovanej v časopise Nature vychádza, že vodíkové palivo možno vyrábať niekoľko tisícnásobne lacnejšie ako v súčasnosti.
Aktuálne sa na štiepenie vody pri výrobe vodíkového paliva využívajú vzácne kovy ruténium, platina a irídium. Austrálsky vedci ale vynašli spôsob, vďaka ktorému môžu na štiepenie vody využiť oveľa bežnejšie kovy, a to železo a nikel, ktorých trhová hodnota je navyše niekoľko tisícnásobne nižšia ako cena za spomínané vzácne kovy.
Na štiepenie vody pre získanie vodíka ako paliva sa využíva elektrická elektrina a potrebné katalyzátory. Výroba paliva je aktuálne nákladná najmä z dôvodu využívania drahých kovov ako katalyzátorov. Vedcom z univerzity v Sydney sa však podarilo vytvoriť špeciálne elektródy zo železa a niklu, ktoré sú síce lacné, no až donedávna neboli považované za vhodné a účinné katalyzátory.
Austrálski vedci pri svojom výskume využili nanotechnológie. S ich využitím sa im podarilo obaliť elektródy katalyzátorom, v ktorom sa železo a nikel stretávajú na atómovej úrovni. Nanomateriál je tak oveľa účinnejší ako bežné využitie týchto kovov a v efektívnosti takto vyrobené elektródy dosahujú takmer rovnakú úroveň ako výroba s využitím platiny.
„Vo svete, kde je ekonomika postavená na využívaní fosílnych palív máme obrovskú motiváciu na prechod k vodíkovému hospodárstvu a využiť tak vodík ako čistú a dostupnú energiu,“ hovorí v tlačovej správe profesor Zhao. Vedci z univerzity v Sydney veria, že pri ďalšom vývoji technológií na štiepenie vody sa môže práve vodíkové palivo stať energetickým zdrojom budúcnosti.
Nahlásiť chybu v článku