Rover Perseverance skúma povrch Marsu už takmer štyri roky. Zhromažďuje vzorky a skúma, či červená planéta mohla kedysi podporovať mikrobiálny život. Roveru sa ale na Marse podarilo objaviť niečo zvláštne – podivné zelené škvrny.
Rover objavil na Marse zelené škvrny
Ako informuje Live Science, v rámci jedného z najnovších výskumov vyhotovil rover Perseverance nočnú mozaikovú snímku oblasti Malgosa Crest v mieste zvanom Serpentine Rapids za pomoci kamery SHERLOC WATSON. Odborníkov prekvapilo, že na záberoch sa objavili nielen čierne či biele škvrny, ale aj zelenkasté. Hoci zloženie týchto zelených hornín zostáva zatiaľ záhadou, nečakaný nález vedcov nadchol. Sú zvedaví, na aké ďalšie skryté poklady môže Perseverance v budúcnosti ešte naraziť.
Horniny na Zemi, ktoré sa podobajú na skúmané červené horniny na Marse, zvyčajne získavajú svoju farbu z oxidovaného železa. Ide o podobnú farbu, aká vzniká pri hrdzavení. Celkom bežné v horninách na Zemi sú aj zelené škvrny. Vznikajú, keď cez sedimenty preniká voda. To podporuje chemickú reakciu, ku ktorej dochádza pri oxidácii železa.
Nie je známe, ako vznikli
Občas v tomto procese na Zemi zohrávajú istú úlohu aj mikróby. Vhodné podmienky pre chemickú reakciu však môžu vytvoriť aj rozkladajúce sa organické látky. V súčasnosti nie je jasné, aké chemické procesy vytvorili zelenkastú farbu horniny na Marse. Navyše, rover ani nemal dostatok priestoru na to, aby urobil detailnejšie zábery.
Odborníci ale dúfajú, že nejde o posledný takýto jav a roveru sa naskytne aj ďalšia príležitosť lepšie sa prizrieť zvláštnym horninám. Dúfajú tiež, že sa im možno podarí odhaliť chemické procesy, ktoré sú za zvláštne sfarbenie zodpovedné. Podľa Space je ďalším krokom výstup roveru k okraju krátera Jezero. Rover ale bude musieť prekonať strmý terén. V kráteri sa stroj nachádza už dva roky.
Nahlásiť chybu v článku