Fotografia dokáže niekedy povedať viac, ako samotné slová. Za jeden rok sa toho udeje priveľa na to, aby sme si ešte na konci roka dokázali spomenúť na všetky dôležité, zaujímavé či výnimočné udalosti. Niektoré, samozrejme, ostávajú v pamäti dlho a akokoľvek veľmi chceme, zabudnúť na ne nemožno. Zaspomínajte si na rok 2020.
Vybrali sme 25 fotografií. Zábery z udalostí, ktoré definovali nasledujúce mesiace u nás aj v zahraničí. Fotografie z miest, na ktoré sa sústreďovala naša pozornosť, zábery ľudí, o ktorých sme v poslednom roku hovorili a snímky, ktoré obleteli ako Slovensko, tak aj celú planétu. Zoradené sú v chronologickom poradí.
Požiare v Austrálii
Austráliu na začiatku roka sužovali požiare, ktoré sú jedny z najhorších, aké krajina vôbec zažila.
Diaľkový rekord Slovenska
V januári sa poľskému fotografovi Maciejovi Majewskemu podarilo spozorovať 285 km vzdialené Alpy a stanovil nový slovenský rekord Pozoroval ich z Veľkej Fatry.
Najväčší rádioteleskop na svete
Čína oficiálne spustila najväčší teleskop sveta. Výstavba teleskopu FAST stála približne 150 miliónov eur.
Koronavírus
Začiatkom januára nikto netušil, čo celý svet čaká. V čase vzniku fotografie mal nový koronavírus na konte 17 obetí.
Nemocnica za 10 dní
Čo sľúbili, to aj urobili. Vo Wu-Chane postavili nemocnicu pre pacientov nakazených novým koronavírusom v priebehu 10 dní
Globálne otepľovanie
Vo februári ľudí vydesilo aj topenie ľadovcov. Z Antarktídy sa odtrhol kus veľký ako San Francisco.
Najdetailnejšia panoráma Marsu
Rover Curiosity vytvoril najväčšiu panoramatickú fotografiu Marsu. Má 1,8 miliardy pixelov.
Svet nezvláda pandémiu
Ohnisko pandémie sa v jarných mesiacoch presunulo do Talianska. Počet obetí stále pribúdal a museli sa zriadiť dočasné márnice.
Jednotná mapa Mesiaca
Vedci v apríli zverejnili novú mapu Mesiaca. Tá má slúžiť verejnosti aj vedcom pri príprave ďalších lunárnych misií.
Historický štart SpaceX
Súkromná spoločnosť SpaceX Elona Muska vyslala v máji na ISS astronautov po prvýkrát v histórii.
Protesty v USA po smrti Afroameričana
Začiatok leta bol v USA horúci. Po smrti Georga Floyda americkým policajtom vyšli do ulíc tisíce ľudí.
Ekologická havária v Rusku
Na území celého Krasnojarského kraja vyhlásili v júni stav núdze. Stalo sa tak v súvislosti s únikom vyše 20 000 ton dieselového paliva zo zásobníka tepelnej elektrárne v blízkosti mesta Noriľsk ležiaceho za severným polárnym kruhom v ázijskej časti Ruska.
Desivý mrak pri Černobyle
Oblak nad Kyjevom vydesil miestnych ľudí, keďže pripomínal hríb po jadrovom výbuchu. Išlo však iba o mrak s názvom Cumulonimbus incus.
Rekordné množstva prachu zo Sahary
Satelitné zábery z júla ukazovali prach zo Sahary, ktorý putoval ponad Atlantik.
Rekordná vzdialenosť od Slnka
V júli sme mohli tiež vidieť prvé zábery Slnka, ktoré zachytila európska vesmírna sonda Solar Orbiter (SolO) z rekordnej vzdialenosti 77 miliónov kilometrov od jeho povrchu.
Testovanie mosta
V Janove otvorili diaľničný most, ktorý opätovne postavili po tragédii z roka 2018. Predtým však takto testovali jeho odolnosť.
Výbuch v Bejrúte
Začiatkom augusta otriasol Bejrútom, hlavým mestom Libanonu obrovský výbuch skladu s dusičnanom amónnym.
Demonštrácie v Bielorusku
Bielorusko tiež zažilo veľmi vypätý rok. Demonštrácie v krajine začali už v auguste.
Nález zachovalého medveďa
Na Sibíri objavili perfektne zachované celé telo vyhynutého medveďa. Telo vyhynutého zvieraťa objavili pastieri na Veľkom Ljachovskom ostrove, ktorý je súčasťou Novosibírskych ostrovov v Severnom ľadovom oceáne. Predpokladá sa, že pochádza z doby pred 22- až 39 500 rokov.
Zlikvidovali vraždiace sršne
V USA objavili sršne mandarínske – nepôvodný druh, ktorý dokáže zdecimovať celé včelstvá, ktoré sa voči nemu nevedia brániť. Vedcom sa však podarilo objaviť ich hniezdo a vysali ich pomocou špeciálneho vysávača.
Porážka Trumpa
Voliči v USA rozhodli, že Donald Trump už nebude prezident. Zvolili demokratického kandidáta Joea Bidena.
Fotku Slováka ocenila aj NASA
Snímka astrofotografa Tomáša Slovinského poukazuje na problém svetelného znečistenia. Snímka poukazuje na kontrast medzi svetelným znečistením a prírodnou tmavou oblohou. Nepriamo však nesie aj odkaz súvisiaci so 17. novembrom 1989, uviedol Slovinský pre TASR. Fotku uverejnil Americký národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) v rubrike Astronomická snímka dňa.
Monolity
Posledný mesiac roka bol zaujímavý aj tým, že sa začali na rôznych miestach objavovať monolity. Ten prvý objavili v Utahu.
Očkovanie
Záver roka priniesol aj nádej, že pandémia nového koronavírusu v nasledujúcom roku už nebude takým strašiakom. Do boja nastupuje očkovanie a prvú dávku v Británii dostala 90-ročná dôchodkyňa.
Prvý Slovák, ktorý dostal vakcínu proti koronavírusu je profesor Vladimír Krčméry.
Nahlásiť chybu v článku