Ľudia nie sú spokojní s mnohými záležitosťami, najmä však s politickou situáciou a s nečinnosťou týkajúcou sa klimatických zmien. V niektorých krajinách prebiehali protesty pomerne pokojne, iné krajiny však zažívali mimoriadne búrlivé obdobie a zdá sa, že tak skoro sa situáciu upokojiť nepodarí.
Svetom zmietajú nepokoje
Ako informuje portál Daily Mail, nepokoje zmietajú takmer štvrtinou sveta a zdá sa, že v roku 2020 sa tento trend zlepšovať nebude. Analytici predvídajú, že nepokoje budú pokračovať aj naďalej a demonštrácie zasiahnu až 75 krajín. Podľa údajov, ktoré uverejnila spoločnosť Verisk Maplecroft zaoberajúca sa politickou a socio- ekonomickou analýzou, medzi nimi budú napríklad Hong Kong, Čile, Nigéria, Sudán, Haiti a Libanon.
Čo sa týka množstva a závažnosti protestov, za najnebezpečnejšie miesta boli minulý rok vyhlásené ulice Hong Kongu a Čile a odborníci sa nazdávajú, že nepokoje budú trvať ešte najmenej dva roky. Spoluautor štúdie sa nazdáva, že hrozivá bude v roku 2020 situácia aj vo Venezuele, v Iráne, v Líbyi, v Guinei, Pakistane, v Bangladéši, v Palestíne a aj v Etiópii. Najväčšie riziko pritom predstavuje situácia v Etiópii, v Indii, v Pakistane a v Zimbabwe.
V štúdii odborníci dodávajú, že v obyvateľoch menovaných krajín sa dlho hromadil hnev a spôsob, akým sa teraz ich nespokojnosť prejavuje, vlády prekvapila. Navyše, aj keď vláda prisľúbi nápravu a snaží sa situáciu riešiť okamžite, hnev je v ľuďoch zakorenený tak hlboko, že potrvá roky, kým sa situácia opäť upokojí.
Najmenej 75 krajín zažije nepokoje rôznej intenzity
Ružové to nemajú nielen vlády jednotlivých krajín, ale ani protestujúci. Analýza uvádza, že najviac ohrození sú protestujúci v Severnej Kórey. Do analýzy bolo zapojených 125 krajín a odhaduje sa, že v 75 z nich sa budú odohrávať nepokoje rôznej intenzity, situácia sa bude zhoršovať a krajiny budú čoraz menej stabilné.
Odhaduje sa, veľké nepokoje zavládnu aj v ukrajinskej oblasti a v Tadžikistane a odborníci vyjadrili obavy, že najmä vo veľkých krajinách, ako napríklad v Rusku, v Saudskej Arábii, v Číne, Turecku, v Thajsku a v Brazílii by sa mohli v ohrození ocitnúť ľudské práva protestujúcich.
Protesty otriasajú nielen Venezuelou či Čínou, ale aj Slovenskom, pričom Slovákov najviac trápi politická situácia v krajine, do ulíc však vyšli aj ľudia bojujúci za životné prostredie.
Daily Mail
Nahlásiť chybu v článku