Rodičovský dôchodok v súčasnej podobe od budúceho roka skončí. Po novom bude možné rodičom pomáhať iba poukázaním časti zaplatenej dane z príjmu. Na utorkovej tlačovej konferencii to povedal minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD).
„Je tu obrovský tlak odbornej verejnosti na zrušenie rodičovského dôchodku, ale rodičovský dôchodok je zakotvený v ústave a teda my ho zrušiť nemôžeme, ale ani nechceme,“ povedal Tomáš.
Ústava podľa neho ponúka dve cesty, akým spôsobom môžu deti prispievať svojim rodičom na dôchodok. Prvá je cez odvody do sociálneho poistenia, druhá cez časť daní. „A my sme sa rozhodli, že to bude tá druhá cesta. Konkrétne, deti budú môcť prispieť svojim rodičom z tých známych dvoch percent daní z príjmov fyzických osôb. Toto je naše rozhodnutie,“ dodal minister. Zmena by podľa neho mala platiť od začiatku budúceho roka.
Predseda Jednoty dôchodcov Slovenska Michal Kotian podotkol, že súčasný systém vyplácania rodičovského dôchodku nie je spravodlivý, pretože veľká časť dôchodcov ho na rozdiel od 13. dôchodku nedostáva. „Všetky deti, ktoré zarábajú menej ako 620 eur, tak nedávajú nič rodičom, pretože neodvádzajú do Sociálnej poisťovne financie,“ upozornil Kotian. Podobne tieto dávky nedostanú ani rodičia, ktorých deti pracujú v cudzine.
Podľa Progresívcov to bude pre mimovládky likvidačné
Návrh ministerstva práce, aby sa rodičovský dôchodok vyplácal poukázaním dvoch percent z dane z príjmu fyzických osôb, považuje Progresívne Slovensko (PS) za likvidačné pre veľké množstvo mimovládnych organizácií. Uviedol to v utorok predseda PS Michal Šimečka.
„Môže to byť likvidačné pre množstvo organizácií, ktoré robia dôležitú robotu a zohrávajú dôležitú úlohu tam, kde zlyháva štát. Môže to byť likvidačné pre organizácie a občianske združenia, ktoré pomáhajú a starajú sa o zdravotne znevýhodnených, starajú sa o ochranu životného prostredia, pomáhajú deťom, chorým, sú to aj rôzne športové kluby,“ uviedol Šimečka.
Poslankyňa Simona Petrík (PS) si myslí, že ide o necitlivé a neférové opatrenie. „Stavia pracujúce deti, ktoré majú rodičov na dôchodku, do pozície buď – alebo,“ uviedla. Riešenie z dielne súčasného vedenia rezortu práce považuje za rovnako zlé, alebo aj horšie, ako pôvodný rodičovský bonus. Petrík uviedla, že nový návrh nezohľadňuje bezdetných rodičov ani rodičov detí, ktoré z nejakého dôvodu nemôžu pracovať, sú choré alebo odvádzajú dane v zahraničí.
Ku kritike návrhu rezortu práce sa pridal aj poslanec Štefan Kišš (PS), ktorému sa nepozdáva ani nový spôsob vyplácania 13. dôchodku vo výške priemerného dôchodku. Systém považuje totiž za menej spravodlivý ako ten pôvodný. „Doterajšie 13. dôchodky sú spravodlivejším spôsobom prerozdelené, pretože dávajú väčšiu sumu chudobnejším, nízkopríjmovejším dôchodcom a naopak nižšiu sumu tým vysokopríjmovým. Nový návrh výrazne mení to nastavenie a viac pomáha tým vysokopríjmovým,“ uviedol Kišš.
Nahlásiť chybu v článku