V septembri deklarujú stovky žiakov, získajú peniaze od štátu, no počas roka ich vzdelávajú len desiatky. Korzár upozornil na prípad školy, ktorá podľa dostupných informácií využíva diery v systéme.
Nezisková organizácia Biela voda v minulosti prevádzkovala Súkromnú strednú odbornú školu v Trebišove, ktorá sa v roku 2020 zviditeľnila podozrením, že majú žiakov len na papieri a získavajú tak neúmerne veľa financií.
Súkromnú spojenú školu Kežmarok dnes zriaďuje tá istá organizácia a vyzerá to, že majú podobné praktiky. Kežmarskú školu už preveril Najvyšší kontrolný úrad, ktorý zistil závažné pochybenia. Riaditeľka to odmieta a tvrdí, že všetko čo robí, je legálne.
Podľa oficiálnych čísel by malo školu navštevovať 465 žiakov. Podľa učiteľov či novinárov, ktorí si počet žiakov odsledovali, sú to však v skutočnosti desiatky. Riaditeľkou aj spoluzakladateľkou školy je Anna Jurgovianová, ktorá je tiež štatutárkou Bielej vody.
Viac ako 2 milióny
Škola na svoje fungovanie tento rok dostala normatív viac ako 2 milióny eur. V normatíve sa zohľadňuje personálna aj ekonomická náročnosť výučby, no kľúčový je najmä počet žiakov. Ministerstvo túto školu kontrolovalo pred piatimi rokmi, kedy zistili pochybenia ohľadom počtu žiakov. Škola dostala pokutu 33-tisíc eur.
Súčasťou odbornej školy je aj učilište a šesť elokovaných stredísk na východnom Slovensku, poskytujú aj rekvalifikačné kurzy. Ich žiakmi sú prevažne deti zo sociálne slabších pomerov a z rómskej menšiny.
Najvyšší kontrolný úrad v roku 2021 zistil, že škola si z peňazí, ktoré získa zo štátneho rozpočtu, prenajíma 4 nehnuteľnosti, ktoré vlastní samotná riaditeľka a jej manžel. Podľa Korzára ide o hlavnú budovu školy, kravín a dva rodinné domy. Na nájom dala riaditeľka v rokoch 2018 – 2020 29- až 47 % z rozpočtu školy, čo je oproti iným školám neúmerne veľa. Riaditeľka si navyše ako jediná štatutárka organizácie zmluvy podpisovala sama.
Nahlásiť chybu v článku