Urobiť to čo najskôr – odporučil dekan Právnickej fakulty UK Eduard Burda zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry. Odvolal sa na údajné podozrenia z manipulácie káuz. Jeho vyjadrenia však znepokojili študentov a študentky. V otvorenom liste tvrdia, že postoje, ktoré prezentuje, sú laickou verejnosťou nepochopené a žiadajú ho o konštruktívny dialóg a odborné stanovisko.
Názor dekana nie je stanoviskom fakulty
Otvorený list, ktorý bol Burdovi smerovaný, vyjadruje znepokojenie nad reakciami laickej verejnosti, ktorá medzi jeho vyhlásenia a fakultu vkladá rovná sa. Študenti však upozorňujú na to, že dekanovo stanovisko k Špeciálnej prokuratúre je jeho osobným odborným postojom, nie stanoviskom celej akademickej obce.
„Veríme, že rozhodnutie vyjadriť verejnú kritiku aj v politicky citlivých otázkach bolo prijaté na základe relevantných odborných faktov, berúc do úvahy zložitosť celej situácie. Laická verejnosť si však vaše slová stotožňuje s pozíciou celej Právnickej fakulty UK a pravdepodobne nezamýšľane tak robíte terče aj z nás,“ uvádzajú študenti.
List upozorňuje aj na to, že vyjadrenia akademika musia byť podložené odbornými argumentmi a založené na overiteľných dátach či dôkazoch, čo v Burdovom verejnom vyjadrení v niektorých momentoch chýba.
Dekana preto vyzývajú na spoločné stretnutie. „Ako členovia a členky akademickej obce bývame konfrontovaní s odlišnými postojmi nášho laického okolia. Privítali by sme preto otvorený a konštruktívny dialóg, aby sme lepšie pochopili vaše postoje k tejto otázke a podelili sa o naše osobné názory,“ píšu.
Odborná obec sa od Burdu dištancuje
Ako informuje Dennik N, Burdovho vyjadrenie o tom, že v rámci špeciálnej prokuratúry môže pôsobiť zločinecká skupina, vyvolalo pobúrenie aj medzi samotnými prokurátormi. Upozorňujú, že takéto tvrdenia je najskôr potrebné preveriť.
Za študentov sa postavilo občianske združenie VIA IURIS. To už dlhšie upozorňuje na vyjadrenia dekana, ktoré sa, najmä v predvolebnom období, pohybovali na tenkom ľade medzi názorom experta a osobným politickým postojom. „Podporujeme študentky a študentov Právnickej fakulty UK, ktorí slušným a konštruktívnym spôsobom vyzývajú dekana Eduarda Burdu na otvorený dialóg o postojoch najvyššieho predstaviteľa svojej fakulty k návrhom na zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry,“ uviedlo združenie na svojom facebooku.
Okamžité zrušenie
Štvrtá Ficova vláda začala s „čistkami“ od prvého dňa. Bývalý policajný prezident Hamran, Čurillovci a aktuálne dôvod, prečo ľudia vychádzajú protestovať do ulíc – Úrad špeciálnej prokuratúry. Tak ako pred parlamentnými voľbami sľúbili, že túto inštitúciu zrušia, tak aj robia.
Zrušenie Špeciálnej prokuratúry rozdelilo občiansku spoločnosť na dva tábory. Kým jeden tvrdí, že inštitúcia sa stala nástrojom politického boja a želá si jej zrušenie, ten druhý upozorňuje na zasahovanie do fungovania právneho štátu a ľahostajnosti voči spravodlivosti. Napriek tomu by mala už 15. januára 2024 odovzdať spisy a ostatné písomnosti generálnej prokuratúre alebo príslušnej krajskej prokuratúre.
Inštitúcia vznikla v roku 2004 a pri jej zrode stál ako minister spravodlivosti Daniel Lipšic, dnes ešte stále špeciálny prokurátor.
Nahlásiť chybu v článku