Mnohí z nás však nie sú odborníci a niekedy sa ku svojim psom nesprávame práve najlepšie. Aj keď im nechceme zámerne ublížiť, nie vždy vieme, čo je pre nich najlepšie. Ak chcete mať doma šťastného psíka, týmto veciam by ste sa mali vyhýbať.
Nevhodný obojok
Ani vám by nepadlo dobre, keby ste museli mať na krku niečo, čo by vás neustále tlačilo a omínalo. Je preto dôležité zvoliť vhodný obojok. V prípade, ak váš pes rád skúma okolie a najradšej by sa do všetkého vrhol, vhodnejšou voľbou je postroj. Ak má totiž pes obojok a príliš silno sa mykne, môže si vážne ublížiť.
Ďalším krokom je vhodný materiál a veľkosť. Ak je obojok priveľký, pes sa z neho môže vyvliecť a ujsť. Ak je primalý, môže ho škrtiť. Ideálne je, ak sa vám medzi obojok a krk zvieraťa vojde pri malých plemenách jeden prst a pri veľkých plemenách dva prsty.
Nechávate psa v aute
So psom je to v tomto prípade podobné, ako s dieťaťom. Za žiadnych okolností ich nesmiete nechávať samých v aute. Aj keď zaparkujete v tieni, teplota sa môže veľmi rýchlo vyšplhať a pes sa nepotí ako človek. K prehriatiu preto môže dôjsť omnoho skôr.
Zanedbávate ústnu hygienu
Toto robí zrejme málokto, no aj pes má zuby, o ktoré sa treba patrične starať. Už od šteniatka by ste mu teda mali zuby čistiť kefkou. Samozrejme, nepoužívajte obyčajnú zubnú kefku a pastu ale informujte sa ohľadom špeciálnych výrobkov pre psa u veterinára alebo v obchodoch s potrebami pre zvieratá.
Kŕmite ho čímkoľvek, čo jete vy
Nech už na vás pes pozerá akokoľvek prosebne, nemali by ste ho kŕmiť tým, čo jete vy. Pre psa je naše jedlo príliš slané a prekorenené. Vytvoríte tým u psa nevhodný návyk, ktorým môžete vážne ohroziť jeho zdravie. Jedlo, ktoré varíme, môže byť totiž pre psa v niektorých prípadoch dokonca toxické.
Beriete šteňatá do psieho parku
Každý pes síce potrebuje kamaráta na hranie, dobre si však premyslite, či vezmete svoje šteniatko do psieho parku. Dospelé psy totiž môžu byť prenášačmi ochorení bez toho, aby o tom ich majiteľ vedel. Okrem toho, veľké psy môžu niekedy v zápale hry šteniatku ublížiť.
Používate fyzické tresty
Aj keď nejeden majiteľ psa rieši neposlušnosť bitkou, nie je to vhodný výchovný prostriedok. Psa tým akurát vydesíte. Účinnejšia je výchova na základe odmien. Ak svojho domáceho miláčika neviete nijako prinútiť k poslušnosti, odporúčame obrátiť sa na odborníka na psie správanie a výchovu.
Kričíte
Nielen bitku, ale aj krik neraz využívame ako výchovný prostriedok. Týmto však psa opäť len vydesíte, bude zmätený, nenaučíte ho však ničomu novému.
Nedostatok podnetov
Pes, ako každé živé stvorenie potrebuje množstvo podnetov. Prechádzky by teda nemali trvať iba 10 minút, aby pes vykonal potrebu. Zviera potrebuje nielen pohyb, ale neustále nové podnety, či už vizuálne alebo čuchové. Ak ich dostatok nemá, prejavuje sa to napríklad tým, že vám rozhryzie obľúbené topánky alebo kus nábytku.
Nemáte zabezpečeného psa počas cesty v aute
Ak pripútame v aute seba a deti, prečo by sme nemali pripútať psa? Existujú špeciálne postroje, vďaka ktorým bude cestovanie s vašim domácim miláčikom omnoho bezpečnejšie.
Nechodíte k veterinárovi
Aj keď si myslíte, že váš psík je úplne čistučký a bez akýchkoľvek parazitov, najmä v letných mesiacoch sa to môže kedykoľvek a poľahky zmeniť. Najlepšie urobíte, ak nebudete zanedbávať prevenciu a návštevy u veterinára. Okrem toho, niektoré druhy psíkov sú náchylné na špecifické ochorenia. Tým by ste mali venovať zvýšenú dávku pozornosti.
Nebezpečné objekty
Keď si domov beriete psíka, berte ohľad na to, že niekedy sa správa skutočne ako dieťa a požuje a prehltne čokoľvek, čo je v dosahu. Mali by ste sa preto uistiť, že máte baterky, malé nožničky, farby a iné nebezpečné predmety odložené na bezpečnom mieste mimo dosahu.
Ste zanieteným psíčkarom? Podeľte sa s vašimi dojmami v komentároch.
brightside
Nahlásiť chybu v článku