Ilustračná foto: Unsplash (Henk Mul)

Znečistené ovzdušie predstavuje problém už niekoľko desiatok rokov.

Žiaľ, na Zemi sa nám dýcha čím ďalej, tým horšie. V niektorých krajinách, napríklad v Číne, nosia niektorí obyvatelia neustále na tvárach rúška v nádeji, že tak zmiernia dopad znečisteného ovzdušia na ich zdravie. Inde zas inštalujú filtre na čistenie vzduchu, je však otázne, do akej miery sú takéto riešenia efektívne. Navyše, ako uvádza britský denník Daily Mail na svojom webe, znečistenie ovplyvňuje aj náš mozog.

Článok pokračuje pod videom ↓

Už roky je známe, že znečistené ovzdušie má na zdravie človeka neblahé následky. Vedeli ste však, že ovplyvňuje aj zdravie nášho mozgu? V Amerike posledných 13 rokov prebiehal výskum, ktorý skúmal vplyv stavu ovzdušia na správanie človeka. Do výskumu bolo zahrnutých až 86 miliónov ľudí a výsledky sú skutočne znepokojivé. Ukázalo sa totiž, že čím je ovzdušie viac znečistené, tým sú skutky konané ľuďmi násilnejšie. Jednoducho povedané, pri dýchaní znečisteného ovzdušia je výskyt agresívneho správania pravdepodobnejší.

View this post on Instagram

Poor air quality is associated with higher rates of several psychiatric disorders, new research suggests. Source: medscape.com🌫🤦‍♂️🤦‍♀️ . 🔬Analyzing large datasets from the United States and Denmark, investigators found significant correlations between air pollution and bipolar disorder in both countries and between air pollution and depression, schizophrenia, and personality disorder in Denmark. . . . #gogreen #greenliving #changetheworld #climatechange #healthandwellness #environment #airpollution #airquality #kitchener #waterpollution #sustainability #lifestyle #conservation #makeadifference #earth #climate #ecofriendly #awareness #pharmacist #nurse #nursepractitioner #doctor #medicalstudent #medlife

A post shared by Accela Staff (@accelastaff) on

Získané poznatky boli publikované v časopise Epidemiology a ako ďalej Daily Mail uvádza, zistenia by mali byť výzvou. Mali by sme sa totiž snažiť o to, aby sme mohli dýchať čo najčistejší vzduch. Napriek varovaniam však mnohé krajiny prekračujú hranice. Podľa údajov London Atmospheric Emissions Inventory až dva milióny obyvateľov Londýna stále žije v oblastiach, kde znečistenie ovzdušia prekročilo legálnu hranicu.

Dlhodobý a komplikovaný výskum

Vykonať výskum nebolo jednoduché. Vedci sa totiž nezameriavali len na to, či sa vykonávajú v znečistených mestách kriminálne skutky. Zamerali sa celkovo na 301 miest naprieč celou Amerikou, pričom vybraté boli veľké mestá, prímestské časti, ale aj časti vidieka. Vzhľadom na to, že bol výskum dlhodobý, sledovali zmeny, konkrétne to, ako sa menila podstata, počet a vážnosť vykonaných kriminálnych skutkov v jednotlivých oblastiach. Následne boli tieto pozorovania porovnané s meraniami, ktoré hodnotili mieru znečistenia ovzdušia.

Výsledky ukázali, že pokiaľ išlo o nenásilné skutky, ako napríklad krádeže, ich početnosť a závažnosť sa so zmenami ovzdušia nemenila. Pokiaľ však išlo o násilné skutky, bolo ich viac a boli agresívnejšie vtedy, keď bolo ovzdušie viac znečistené. Agresivita stúpala nezávisle od ekonomickej triedy, stúpala teda v chudobných oblastiach rovnako, ako v bohatších. Zistenia sú platné nielen pre ľudí, ale aj pre zvieratá v oblasti, kde bolo ovzdušie značne znečistené.

dailymail
Uložiť článok

Najnovšie články