Jeseň je neodmysliteľne spojená s tým, že stromy zhadzujú svoje listy a tie sa kopia na inak zelených trávnatých porastoch. Mnohí záhradkári listy pokladajú jednoducho za odpad a akonáhle sa listy objavia na ich záhrade či trávniku, okamžite sa ich zbavujú. To je ale chyba.
Ako píše portál IFLScience, odstránením listov sa tiež odstráni množstvo živín pre pôdu. Listy obsahujú veľké množstvo dusíka, fosforu či draslíka. Sú tak prírodným hnojivom, ktoré je skvelé pre trávnik, navyše vytvárajú jedinečný a užitočný ekosystém pre drobné živočíchy.
Na druhej strane, určite pre trávnik nie je dobré, ak je na ňom hrubá vrstva lístia, keďže tak blokuje svetlo a trávnik odumiera. Treba preto voliť kompromis, a teda nechať tenkú vrstvu lístia, prípadne ho pokojne aj prejsť kosačkou na mulč, aby sa rýchlejšie rozložilo. Mulčovacia vrstva je tiež prevenciou pred rastom burín a zlepšuje odvodňovanie.
„Živiny tým vrátite do pôdy,“ povedala pre NPR Susan Bartonová, profesorka krajinného záhradníctva z univerzity v Delaware. Dodáva tiež, že je to čistá organická hmota, ktorá vylepšuje zdravie pôdy.
Nechanie listov na pôde má tiež veľký benefit pre ekosystém. Mnohé bezstavovce, ako sú rôzne pavúky, červy alebo chrobáky sa do listov s radosťou ukryjú. Tieto bezstavovce zase poskytujú potravu iným zvieratám na vyšších priečkach v potravinovom reťazci, ako sú vtáky, ježkovia či netopiere.
Prírodné hnojivo, ktoré listami vzniká navyše znižuje potrebu používania pesticídov, umelých hnojív a tým pomáha populácii hmyzu, ktorým tieto neprirodzené látky škodia.
Ďalšia vec je odpad samotný. Aj keď množstvo obcí má možnosť odvážania biologicky rozložiteľného odpadu na kompostovanie, niektorí ľudia a, žiaľ, nie je ich málo, stále listy zahadzujú do komunálneho odpadu. Ak máte listov prebytok, môžete ich kompostovať aj na svojom pozemku, alebo ich nahrnúť k základni stromu a tenkú vrstvu nechať na trávniku či na pôde.
„Listy v lese poskytujú asi 50 až 80 % živín, ktoré stromy získavajú. Nikto ich nechodí do lesa hrabať. Listy navyše udržujú vlhkosť, ktorá sa k stromom dostane, a tak vykonávajú regulačnú činnosť v krajine. Pre stromy sú mimoriadne cenné,“ povedala pre NPR Melissa Hopkinsová z americkej ochranárskej organizácie National Audubon Society.
Funkciu listov veľmi trefne zhrnul aj prírodovedec David Mizejewski z americkej National Wildlife Federation: „Opadané lístie ponúka dvojitú výhodu. Tvoria prirodzený mulč, ktorý potláča burinu a zároveň zúrodňuje pôdu pri rozklade. Prečo teda míňať peniaze na mulčovanie a hnojivo, keď to môžeme mať prirodzene?“
Nahlásiť chybu v článku