Foto: Nick Steers (.pendleton.marines.mil)

Letná dovolenka sa môže často vymknúť kontrole. Čo robiť, ak príde k najhoršiemu? Tu je niekoľko rád.

Letná dovolenka v zahraničí prináša množstvo nezabudnuteľných spomienok a zážitkov. V tom lepšom prípade sú všetky pozitívne, no môže sa stať, že sa stretnete i s nejakou kritickou situáciou. Ako sa vyvarovať a vysporiadať s rôznymi nástrahami, ktoré na nás počas dovolenky číhajú? Tu je niekoľko tipov. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Voda a jedlo

Každý skúsenejší cestovateľ vám poradí, aby ste si počas dovolenky i v bežných turistických destináciách dávali najväčší pozor na pouličné jedlo a vodu, ktorú pijete. To posledné, čo chcete, je určite prežiť letnú dovolenku so žalúdočnými problémami.

Pozorne sledujte servírovanie pouličného občerstvenia, vyhýbajte sa ovociu, ktoré sa nedá ošúpať, zabudnite na ľad v nápojoch a pre absolútnu pohodu radšej pite iba balenú vodu. Možno sa to zdá obmedzujúce, no po prvej negatívnej skúsenosti už na tieto rady nedáte dopustiť.

Foto: Harvey Enrile/Unsplash

Morské prúdy

Veľkou hrozbou prímorských destinácií sú práve morské prúdy. Nachádzajú sa v blízkosti pobrežia, nemusíte si ich vôbec všimnúť a keď vás dostanú, máte veľmi veľký problém. S morským pobrežným prúdom sa nedá bojovať. Sila mora prekoná aj skúseného plavca, a preto sa v žiadnom prípade nesnažte za každú cenu plávať smerom k pláži.

Pobrežné prúdy sú najnebezpečnejšie v plytkých vodách s miernym svahom a pieskovým podkladom. Ak sa do nejakého dostanete, plávajte kolmo na smer prúdu, nebojte sa, že vás voda odnesie trošku ďalej, pretože sa dostanete z prúdu, čo je v tomto prípade kľúčové a na pobrežie to so zvyškom svojich síl, či s pomocou iných, zvládnete.

Ako spozorovať pobrežný morský prúd sa dozviete v našom staršom článku na tomto odkaze.

Foto: NOAA

Silná búrka

Silné letné búrky to nie je realita len na Slovensku, ale všade na svete. Prívalové letné dažde sprevádzané bleskami môžu byť, najmä ak vás zastihnú nepripravených, poriadne nebezpečné. Čo teda robiť? Na dovolenke pri mori či jazere urýchlene opustite vodu a v žiadnom prípade sa nekúpte!

Bezpečná vzdialenosť sa všeobecne udáva na 30 metrov od pláže a to najmä kvôli zvýšenému vlnobitiu. Samozrejme platí staré známe, neskrývať sa pod stromy, či kovové slnečníky. To, či zapnutý mobilný telefón skutočne priťahuje blesky, síce vedci dodnes oficiálne nedokázali, no zrejme nikto nechce byť učebnicovým príkladom, kto túto teóriu potvrdí.

A samozrejme nezabúdajte na gravitačný zákon a teda, že voda tečie stále smerom dole. V prípade extrémnych prívalových dažďoch to môže byť kľúčová informácia.

Foto: Pexels

Zemetrasenie

Možno sa vám to na prvý pohľad zdá absurdné, no i seizmická činnosť patrí k rizikám, ktoré prinášajú letné dovolenky a to vôbec nemusíte cestovať do Japonska či Mexika. V Európe sú najznámejšími seizmickými oblasťami (z pohľadu letnej dovolenky) Taliansko, pobrežie Jadranského mora, Grécko či Turecko.

Ak sa počas zemetrasenia ocitnete na voľnom priestranstve, povedzme na pláži, potom je riziko ohrozenia zdravia pomerne malé. Ak vás však zastihne v budove, prichádza problém. Pokúste sa budovu čo najrýchlejšie opustiť a dostať sa do exteriéru. Ak viete, že sa vám to nepodarí, mali by ste postupovať podľa týchto rád.

Foto: Wikimedia

Očkovanie

Očkovanie pri cestovaní do zahraničia má svojich priaznivcov i odporcov. Ak však cestujete do exotickejších kútov našej planéty, potom vám väčšina odborníkov určite očkovanie odporučí. Najväčšími rizikami sú najmä žltá zimnica (Južná Amerika, Afrika), žltačka typu A aj B (celý svet), brušný týfus, malária či dokonca besnota.

Foto: Pixabay

Uštipnutie hadom

Ročne na uštipnutie hadom umiera viac ako 20-tisíc ľudí. Samozrejme, v Európe ich je percentuálne podstatne menej, ako v iných častiach sveta, no ani tu nie sme bez rizika. Kým na Slovensku môžeme natrafiť na jediný jedovatý druh, na Balkáne sú to už štyri. Prevenciou pred uštipnutím je obuv a dlhé nohavice, najmä pri pohybe v prírode.

Ak by vás i tak had uštipol v žiadnom prípade ranu nevyrezávajte ani nevypaľujte a rozhodne nevycucávajte jed. Postihnuté miesto treba znehybniť a urýchlene vyhľadať lekársku pomoc. Všeobecne platnou radou je, čo najlepšie si zapamätať opis hada, s ktorým ste prišli do kontaktu i keď to môže byť v tejto kritickej situácii samozrejme pomerne problematické.

Foto: Pixabay

Medúza a morský ježko

Dva morské živočíchy, ktoré robia dovolenkárom najväčšie problémy. Ísť k moru s tým, že ste videli pamätnú epizódu seriálu Priatelia, vám nepomôže. Vymočenie sa na ranu je viac-menej zbytočné. Ak stúpite na morského ježka, alebo vás popŕhli medúza, pokúste sa ostne z postihnutého miesta vytiahnuť. Obsahujú totiž jed a určite nechcete, aby sa do vášho tela dostal ešte vo väčšom množstve, ako doposiaľ.

V žiadnom prípade ranu nešúchajte uterákom či tričkom a rozhodne sa ju nepokúšajte schladiť. Zabudnite aj na sladkú vodu. Najlepším spôsobom, ako sa zbaviť bolesti je ranu obliať, alebo použiť obklad, teplou slanou vodou. A samozrejme vyhľadajte lekára, alebo aspoň plavčíka, ktorý vám poskytne všetky potrebné informácie a pomoc.

Foto: Pixabay

Pozri aj: Nie každý to dokáže na 100%. Ak odpoviete na všetkých 10 otázok správne, dokážete prežiť sami v divočine

Uložiť článok

Najnovšie články