Niektoré zvyky pretrvávajú celé storočia. Takto je to aj v prípade nepálskeho rituálu exilu, ktorý má svoje silné miesto vo vnútri patriarchálnej spoločnosti. Menštruujúce ženy sú považované za niečo špinavé a nedotknuteľné, a preto sú počas krvácania vyháňané zo spoločnosti. Pre všetky ženy je to však otrasný zážitok.
Predstavte si, že vaša 15-ročná dcéra dostane menštruáciu. Bežná vec. Možno sa o nej trošku trápne hovorí, ale je to prirodzená súčasť života. Dievčatá chodia do školy, stretávajú sa s kamarátmi, dokonca ani plávanie nie je problémom. No nepálska tradícia Chhaupadi je pre ženy doslova prekliatie. Spoločnosť ich vyháňa zo svojich domov a označuje ich za „nedotknuteľné.“ Niekedy sa to končí aj smrteľnými následkami. Pred nedávnom svet obletela šokujúca správa. 15-ročné dievča, ktoré malo ešte celý život pred sebou, našli mŕtve. Podľa denníka Washington Post, „Študentka deviateho ročníka sa s najväčšou pravdepodobnosťou udusila po zapálení ohňa v chyži, ktorý založila, aby sa zahriala.“ Fotografie zachytávajúce rituál exilu, ktoré zdokumentovala Poulomi Basu, tak vypovedajú o pálčivosti riešenia tohto problému.
Skúste takto stráviť pár dní v divočine
Basu, fotografka a novinárka, strávila tri roky fotografovaním nepálskej divočiny. Jej úlohou bolo nájsť a vyfotografovať ženy, v nádeji, že sa podelia so svojim príbehom. O ženách sa „naučila“ aj to, čo nechcela. Ženy sú často unášané a znásilňované. Dozvedela sa, aké kruté môže byť aj pár dňové vyhnanstvo. Ženy často nemajú čo jesť, živia sa hmyzom, alebo úplne hladujú. Chýba im teplo a sú vystavené divokým zvieratám.
Ľudový „liečiteľ“ vyháňa zlého ducha z mladučkej dievčiny
„Ženy sú tu považované za skutočne niečo nečisté, pretože ich krv je považovaná za niečo špinavé,“ vysvetľuje Basu pre Huck Mazazine. „ Miestni veria, že ženy sú počas menštruácie silnejšie a môžu tak spôsobiť katastrofu – uškodiť rodine, zvieratám, semenám – preto ich posielajú do vyhnanstva.“
Ženy sú považované za hriešne počas menštruácie
„Opäť tu však platí, že ženy sú kontrolované a obmedzované. Každé dievča, ktoré príde do obdobia dospievania, je poznačené násilím,“ dodáva fotografka.
„Je to hanba, neskutočná hanba,“ hovorí toto 14-ročné dievčatko
Rituál Chaupadi hinduistickým ženám bráni v rade štandardných činností. Nemôžu konzumovať jogurty, maslo, mäso a ďalšie potraviny. Nesmú chodiť do školy, ani do práce a kúpalisko? To už je čistá utópia. Znemožňuje sa im vstúpiť do domu, sú donútené prebývať v provizórnych, vonkajších prístreškoch, kde sú povolené len vrecoviny a koberec, ktorý trochu zadržiava teplo. Hoci v roku 2005 Najvyšší súd v Nepále zakázal túto brutálnu prax, mnoho vidieckych komunít ju i naďalej udržuje. Ľudia veria, že porušenie tradícii by im prinieslo nešťastie.
Ženy majú zakázané sa kúpať počas menštruácie. Niekde je to síce povolené, ale až po treťom dni periódy
Basu svojimi surovými fotografiami odkrýva realitu všedných dní. V očiach vyhnaných žien zachytáva smútok a nešťastie. Je v nich aj tichý smútok a rezignácia. Akoby ženy boli zmierené s osudom. Na každý portrét sa díva čoraz ťažšie. Basu svoju fotosériu nazvala „Ritual of Exile.“ „Rituál Exilu,“ za ktorú dostala niekoľko ocenení. No ceny nestačia. Zlu sa treba postaviť.
Izolácia sa považuje za spôsob, ktorým sa môžu ženy kajať za svoje hriechy
„Keď som prvýkrát išla do chatrče, veľmi som sa bála hadov. Teraz sa viac bojím mužov ako zvierat.“
„Je to veľmi ťažké ostať bez detí. Najmä, keď dojčíte. Ale nemám na výber.“
Ženy stlačované na 1000 + 1 spôsobov. Šliapať na ich ženstvo v čase menštruácie je však viac než desivé. Všetko v tele ženy má svoj zmysel. Nič tam nie je nečisté či zbytočné. Aj menštruácia je prirodzená súčasť života. Škoda, že to niektorí ľudia stále nechápu.
Pozri aj: 10 reálnych svadobných rituálov, ktoré sa na svete ešte stále praktizujú
interez.sk (Michaela), designindaba.com
Nahlásiť chybu v článku