Od začiatku pandémie čelí Slovensko veľkej dezinformačnej kampani. Najskôr sa popierala samotná existencia koronavírusu, následne sa ľudia v rúškach dusili, teraz sa samozrejme rieši vakcinácia. Aj tu vzniká mnoho dezinformácií, ktoré vyvracia aj samotný rezort zdravotníctva, prípadne aj Polícia Slovenskej republiky.
Ministerstvo zdravotníctva uverejnilo na Facebooku status, v ktorom objasňuje úmrtie zamestnankyne Mestského úradu v Banskej Bystrici. Žena síce dostala prvú dávku vakcíny, no kým dostala aj druhú a vakcinačný proces bol ukončený, nakazila sa koronavírusom a následkom ochorenia podľahla.
Zamestnankyňa Mestského úradu mala koronavírus
56-ročná zamestnankyňa mestského úradu v Banskej Bystrici bola 8.1. očkovaná proti Covidu-19 v nemocnici v Banskej Bystrici. Očkovaná bola preto, lebo prichádzala do kontaktu s klientami a zamestnancami domovov sociálnych služieb. Následne sa nakazila koronavírusom a 27.1. zomrela. Účinnosť prvej dávky vakcíny od Pfizer/BioNTech je na úrovni 52 percent, preto je možné sa nakaziť aj po prvom očkovaní. Po podaní druhej dávky vakcíny účinnosť stúpne na 95 percent.
ZAMESTNANKYŇA MESTSKÉHO ÚRADU V BANSKEJ BYSTRICI NEZOMRELA KVÔLI OČKOVANIU, MALA COVID-19
Jedným z najčastejších typov…
Uverejnil používateľ Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky Utorok 2. februára 2021
Na jednoznačné preukázanie toho, či bol Covid-19 prvotnou príčinou úmrtia, alebo bude toto úmrtie evidované ako „v súvislosti s Covidom-19“, budú musieť prebehnúť ešte ďalšie laboratórne testy a iné analýzy. Ministerstvo zdravotníctva o vedľajších účinkoch informovalo už pri schválení jednotlivých vakcín, rovnako vás o nich informujú zdravotníci pred samotnou vakcináciou.
Je dôležité rozlišovať medzi zdravotnými ťažkosťami, ku ktorým príde v čase po podaní vakcíny, ale so samotným očkovaním vôbec nesúvisia a zdravotnými ťažkosťami, pri ktorých sa skutočne potvrdí súvis s očkovaním. Rezort prosí, aby sa nešírili neoverené informácie o očkovaní. Pri podobných prípadoch je dôležité počkať na pitvu a podrobnejšiu analýzu.
Nahlásiť chybu v článku