Foto: IMDB (Orion Pictures)

A ak áno, bude to len kópia.

Zaujala vás už niektorá z vašich myšlienok natoľko, že ste ju považovali za víziu? To sa stalo Jamesovi Cameronovi, ktorý kedysi študoval fyziku na prestížnej univerzite. Viac ho však bavili veľké príbehy a tak vzal prácu kamionistu, aby mal viac času napísanie sci-fi poviedok. Neskôr sa dostal do filmovej branže. Do rúk sa mu dostal projekt, ktorý bol preňho úplné utrpenie. Až natoľko, že z neho dostal horúčky.

Článok pokračuje pod videom ↓

Počas tohto obdobia sa mu prisnil hrozivý sen o tom, ako ho prišli zabiť stroje z budúcnosti. Svoje myšlienky si zapísal a neskôr z nich vytvoril scenár pre celovečerný film. Ten niesol názov: Terminátor. A ľudia si ho zamilovali. Samozrejme, že k sláve mu dopomohol aj Arnold Schwarzenegger v hlavnej úlohe. Perfektný námet sa dočkal skvelého výsledku, ktorý už dnes nikto nepomenuje inak, ako kult.

Wikimedia

Napriek tomu, že v čase, keď Cameron dokončil svoj scenár k Terminátorovi, žil v aute, predal ho len za jeden dolár. O film nemal jeho agent záujem, a tak ho Cameron vyhodil. Neskôr kontaktoval producentku Gale Anne Hurd. Rozhodol sa, že jej scenár predá len za jeden dolár, no pod podmienkou, že si ho bude môcť sám zrežírovať.


Jednou z najznámejších hlášok Terminátora je: „I’ll be back“ alebo „Ja sa vrátim„. Táto hláška je síce svetoznáma, no v skutočnosti uzrela svetlo sveta dávno predtým. V roku 1964, keď sa blížili titulky k českému filmu Limonádový Joe aneb Koňská opera, prehlásil Joe: „Já se vrátím. A se mnou přijde zákon.


Pôvodne si mal hlavnú úlohu zahrať O. J. Simpsons. Neskôr sa však štúdio rozhodlo pre Schwarzeneggra, čo bol v konečnom dôsledku rozumný úsudok. Keď sa O. J. vyfarbil ako kriminálnik, zrejme by to povesti filmu nepomohloo.


Na úplne prvom plagáte k filmu bol namiesto Schwarzeneggra O. J. Simpson.

Wikimedia

Predtým než Schwarzenegger nakrútil Terminátora, hral vo filme Conan, kde mal v scenári iba 24 replík. V Terminátorovi ich však mal ešte menej a to 14.


Arnold sa pri natáčaní snažil, čo najviac vyhýbať Linde Hamilton and Michaelovi Biehnovi, keďže Terminator sa ich snažil zabiť a nie sa s nimi spriateliť.


Ešte predtým než Bill Paxton začal spolupracovať s Jamesom Cameronom, režisérom diela, objavil sa v Terminátorovi, kde si zahral miniatúrnu rolu. Môžete ho vidieť, ako jedného z punkáčov na začiatku filmu, s ktorými stroj z budúcnosti urobí veľmi rýchly proces.

IMDB

Ak sa náhodou dostanete k počítaču Apple II a zadáte kód: „] call -151 *“, na obrazovke sa vám zobrazí pohľad Terminátora.


Dej druhého filmu mal byť v skutočnosti dejom prvého filmu. To sa však neskôr zmenilo, keďže boj dvoch robotov by bol nesmierne finančne náročný, a tak sa presunul až do pokračovania.


Keď Cameron natáčal Terminátora bolo preňho nemožné dosadiť do filmu kovového robota. Aby to však mohol docieliť, uchýlil sa k novej technológii špeciálnych efektov zvanej CGI. Tá sa dnes používa takmer v každom filme, no vtedy išlo o absolútnu novinku. Aby Cameron docielil výsledný efekt, najal 35 umelcov, ktorý na efektoch pracovali pol roka. A to len kvôli tomu, aby vytvorili zábery, ktoré mali dohromady 5 minút.

Pozri aj: Kataklizmické Smrteľné stroje od tvorcov Pána prsteňov sľubujú jedinečný filmový zážitok. Pozrite si prvý oficiálny trailer

Uložiť článok

Najnovšie články