statnezriadenie3-770x404

Foto: Pixabay

Vo svete existuje niekoľko typov štátnych zriadení.

V niektorých krajinách vládne monarcha, v iných má len reprezentatívnu funkciu, poprípade len oklieštené právomoci. A podobne je to aj s prezidentom. Kým v niektorých kútoch sveta disponuje najsilnejším mandátom, inde sa o moc delí s parlamentom a niekde zase len reprezentuje krajinu. A potom sú tu ešte krajiny, kde vládne armáda, tie na ktorých čele je len jediný duchovný vodca či tie, kde má moc v rukách jediná strana a nebude ani nemôže to byť inak, kým sa nezmení ústava. Ako dobre sa vyznáte v štátnych zriadeniach rôznych krajín sveta? 

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

Navštívte tiež našu sekciu kvízov a otestujte sa aj z iných testov.

1 / 15

Japonsko

svg%3E

Japonsko je konštitučnou monarchiou. Cisár Naruhito je teda len reprezentatívnou hlavou krajiny, moc má v ruke parlament a aktuálny premiér Šinzó Abe.

2 / 15

Irán

svg%3E

Irán je jednou z mála teokrací vo svete. Krajina má síce prezidenta, vedie ju však najvyšší duchovný vodca Sajjid Alí Chámeneí.

3 / 15

Dánsko

svg%3E

Dánsko je konštitučnou monarchiou, alebo presnejšie parlamentnou. Hlavou štátu je kráľovná Margaréta II., novou premiérkou Mette Frederiksen.

4 / 15

Spojené kráľovstvo

svg%3E

Typickou konštitučnou monarchiou je Spojené kráľovstvo. Kráľovná Alžbeta II. je síce hlavou krajiny, moc má však rukách predseda vlády, ktorým je len krátko Boris Johnson.

5 / 15

USA

svg%3E

Systém v USA je kvôli federatívnemu zriadeniu trošku komplikovanejší, platí však, že ide o prezidentskú republiku. Najväčšiu moc v krajine má tak úradujúci prezident Donald Trump.

6 / 15

Rusko

svg%3E

Rusko je typickou poloprezidentskou republikou, kde je moc rozdelená medzi prezidenta a vládu. Krajinu tak vedú Vladimir Putin a Dmitrij Medvedev.

7 / 15

Švédsko

svg%3E

Aj Švédsko je podobne ako ďalšie severské krajiny konštitučnou monarchiou. Kráľom je Karol XVI. Gustáv, moc má však v rukách premiér Stefan Löfven.

8 / 15

Francúzsko

svg%3E

Podobne ako Rusko je aj Francúzsko poloprezidentskou republikou. O moc sa tak aktuálne delí Emanuel Macron a predseda vlády Édouard Philippe.

Kvíz pokračuje pod reklamou
9 / 15

Slovensko

svg%3E

Slovensko je typickou parlamentnou republikou, kde má najväčšiu silu predseda vlády, ktorým je aktuálne Peter Pellegrini.

10 / 15

Holandsko

svg%3E

Holandsko je konštitučnou monarchiou s kráľom Viliamom Alexanderom. Predsedom vlády je Mark Rutte.

11 / 15

Thajsko

svg%3E

Konštitučnou monarchiou je aj Thajsko. Kráľ je Ráma X., predsedom vlády Prayut Chan-o-cha.

12 / 15

Čína

svg%3E

Čína je v tomto smere jedinečnou krajinou s vládou jednej strany. Najvyšší funkcionár Komunistickej strany Si Ťin-pching je prezidentom, člen politbyra Li Kche-čchiang premiérom.

13 / 15

Luxembursko

svg%3E

Ďalšou európskou konštitučnou monarchiou je Luxembursko. Kráľom je Henrich I., krajinu však aktuálne ako premiér vedie Xavier Bettel.

14 / 15

Saudská Arábia

svg%3E

Saudská Arábia je absolútnou monarchiou, všetku moc v krajine má teda v rukách kráľ Salmán ibn Abd al-Azíz.

15 / 15

Brazília

svg%3E

Rovnako ako USA je prezidentskou republikou aj Brazília. Krajinu tak aktuálne vedie Jair Bolsonaro.

Uložiť článok

Najnovšie články