Prísť o peniaze a o doklady je najhoršia nočná mora každého turistu. Na vlastnej koži to zažila na MS v Katare aj reportérka, ktorú zlodeji okradli v priamom prenose. Okamžite sa vybrala na políciu, aby krádež nahlásila. Reakcia miestnej polície ju šokovala.
Trest mohla zlodejovi vybrať sama
Dlho očakávané majstrovstvá sveta v Katare sa 20. novembra dočkali veľkolepého štartu. Ako ale informuje LADbible, nie pre všetkých to bola až taká pozitívna skúsenosť. Argentínsku reportérku Dominique Metzger totiž zlodeji okradli v priamom prenose. Z tašky, ktorú mala pri sebe, zmizli nielen peniaze, ale aj doklady. Incident ohlásila na polícii a rozhodla sa, že sa o zvláštnu skúsenosť podelí na sociálnych sieťach.
Reportérka hovorí, že už v úvode konverzácie s katarskou políciou boli jasne badateľné rozdiely v kultúre. Policajtka ju upokojila, že všade sú najmodernejšie kamery a zlodeja dokážu vďaka možnosti identifikácii tváre rýchlo vypátrať. Následne sa policajti Dominique opýtali, aký trest by mal zlodeja postihnúť, keď ho dolapia.
Dominique Metzger, the Argentine reporter, that had her wallet stolen live on air says the Qatari police assured her the thief could be identified using face recognition and asked what punishment she wanted for him:
„5 years in prison or do you want him to be deported.“ 🇶🇦🚔 pic.twitter.com/Ar8YNXUtPf
— Football Tweet ⚽ (@Football__Tweet) November 21, 2022
Ozýva sa množstvo kritických hlasov
Dominique nechápala, čo tým myslia, tak sa jej policajti znova opýtali, ako si predstavuje spravodlivý trest pre zlodeja, či by mal stráviť 5 rokov za mrežami, alebo by ho mali deportovať z krajiny. Zatiaľ nie je jasné, či napokon páchateľa aj chytili, reportérka ale hovorí, že jediné, čo chcela, bolo dostať svoje veci späť.
Už pred začiatkom majstrovstiev sa ozývali kritické hlasy, ktoré sa pýtali, či Katar vôbec je vhodné pre takúto udalosť. Mnohí poukazujú najmä na porušovanie ľudských práv a na korupciu. Rozhodnutie usporiadať MS práve v tejto krajine padlo ešte v roku 2010. Štadióny stavali tisícky migrantov zo zahraničia, prichádzali sem v nádeji na slušný zárobok. Mnohí ale prišli o život.
Navyše, v Katare je homosexualita ilegálna, nehovoriac o obmedzených právach žien a výrazne oklieštenej slobode prejavu. Mnohí nad kritikou len kývli rukou a nespokojným ľuďom odkazujú, aby sa aspoň na niekoľko minút sústredili na futbal a na zápasy.
Nahlásiť chybu v článku