Nachádza sa v eukalypte, okrem toho je využívaný aj v repelentoch proti komárom. Látka nazývaná citriodiol podľa najnovších informácií britského armádneho výskumu dokáže chrániť pred novým koronavírusom a ochorením COVID-19.
Britské vedecké a technologické laboratórium ministerstva obrany (DSTL) informuje o účinnosti repelentu proti komárom postavenom na látke citriodiol proti koronavírusu SARS-COV-2, píše denník The Guardian. Britské ministerstvo obrany oznámilo, že repelent dokáže vírus zabíjať, otázny je však stále rozsah efektivity a spoľahlivosť jeho využiteľnosti.
Obyčajný repelent
Ministerstvo obrany Spojeného kráľovstva zverejnilo na svojom webe 8-stranový dokument vypracovaný vlastným vedeckým a technologickým laboratóriom (DSTL), ktoré hovorí o efektivite vplyvu repelentu na nový koronavírus. Vedci testovali repelent s názvom Mosi-guard, postavený na látke citriodiol, ktorý používajú aj britskí vojaci.
Citriodiol je bežnou súčasťou oleja vyrábaného z vetvičiek a listov eukalyptu. Organická bezfarebná látka sa používa ako súčasť repelentov proti rôznemu hmyzu, má pritom podobný chladivý efekt ako mentol. Repelenty na báze citriodiolu boli podľa The Guardian rozdávané britským vojakom už na začiatku pandémie SARS-COV-2, nakoľko sa látka v minulosti už preukázala ako účinná proti iným koronavírusom.
Chráni aj po aplikovaní
Britskí armádni vedci teraz uskutočnili dva zaujímavé experimenty. V prvom repelent Mosi-guard testovali v priamom kontakte s vírusom, v tom druhom po aplikovaní na syntetické materiály. V oboch prípadoch vedci pozorovali antivírusovú aktivitu repelentu proti britskému izolátu SARS-COV-2. Inými slovami, repelent dokáže do určitej miery ničiť nový koronavírus, ktorý na začiatku roka spustil globálnu pandémiu.
Výskum však nehovorí o úplnom zabíjaní vírusu. Repelent dokáže vírus eliminovať len čiastočne, podľa vedcov by však mohol slúžiť ako dodatočná ochrana k už známym a účinným spôsobom ako sa vyhnúť nákaze. V najbližších týždňoch a mesiacoch chcú vo svojich experimentoch pokračovať a potvrdiť či rozšíriť svoj doterajší výskum.
Nahlásiť chybu v článku