Štát chce vzdelávať seniorov v ich digitálnej zručnosti pod záštitou ministerstva, na čele ktorého stojí Veronika Remišová. Tá iba nedávno vyvolala škandál s nalepeným heslom na notebooku. Preto už v júni spustil pilotnú fázu projektu a dokončilo ju 1 188 seniorov. Všetci po absolvovaní kurzu dostali od štátu tablet. Samotný projekt v hodnote 70 miliónov eur má v pláne vyškoliť až 172-tisíc seniorov.
Článok sme 14. júla 2022 o 11:00 hod. doplnili o stanovisko spoločnosti Huawei. Nachádza sa v celom znení v závere článku.
Bez Google služieb
V pilotnej fáze projektu štát pre seniorov zabezpečil tablety od spoločnosti Huawei, ako informuje portál Živé. Avšak vzhľadom na sankcie, ktoré boli na čínsku firmu uvalené ešte za pôsobenia Donalda Trumpa, v týchto tabletoch nenájdete podporu služieb Google. Seniori si tak nemôžu sťahovať mnohé aplikácie, ktoré sú dostupné iba v obchode Google Play.
Tablety štát rozdával seniorom, ktorí absolvovali školenie a vyplnili vstupný aj výstupný test. Nezáležalo pritom, aké znalosti počas kurzu nadobudli, tablet aj tak dostali.
Výber tabletu je podľa mnohých nešťastný. Ide o model MatePad T10s, ktorý je možné vo Wi-Fi verzii kúpiť za približne 150 eur, štát však ponúkol model aj s podporou mobilných sietí a tiež s bluetooth klávesnicou a puzdrom. Model sa už bežne nepredáva, od jeho predstavenia v septembri uplynú už dva roky. Štát ich nakúpil 2 000 kusov.
Kritika nákupu tabletov je spojená nielen s tým, že ide o starý model, ale tiež s tým, že v tablete nie sú prístupné aplikácie ako Gmail, Google Play, YouTube, Google Disk či ďalšie. Huawei po sankciách spustil vlastný obchod s aplikáciami AppGallery, avšak, aj keď sa veľmi snaží, obchodu Google Play či App Store od spoločnosti Apple sa vyrovnať nedokáže.
Seniori tak budú musieť pracovať iba s webovým rozhraním, čo môže byť minimálne užívateľsky nepohodlné. Až úsmevne potom vyznieva fakt, že nová štátna aplikácia Slovenskej republiky – Slovensko v mobile sa v AppGallery nenachádza a tak sa oficiálnou cestou na tablety Huawei nedá stiahnuť.
Tablety môžu byť iné
Treba však pripomenúť, že projekt je v pilotnej fáze a obstaranie ďalších tabletov pre 172-tisíc seniorov bude prebiehať klasickou súťažou a vyhrať môže výrobca, ktorý už bude služby Google podporovať. Aj v samotnej pilotnej fáze štát zisťoval, či seniori vôbec Google služby v tabletoch potrebujú, alebo si vystačia iba s webovým rozhraním.
Vyjadrenie spoločnosti Huawei:
Tablety Huawei MatePad T10s sú plne funkčné zariadenia, ktoré bežia na operačnom systéme Android OS so službami Huawei Mobile Services. Chýbajúce mobilné služby Google neovplyvňujú bežné fungovanie produktu.
Seniori v týchto tabletoch môžu prostredníctvom obchodu s aplikáciami AppGallery nájsť všetky dôležité aplikácie od globálnych či lokálnych vývojárov. Okrem iných tu nájdu aj aplikácie GreenPass, OverPass, Moje eZdravie, bankové aplikácie, navigačné aplikácie, obľúbené sociálne siete a chatovacie aplikácie, ako aj ďalšie užitočné aplikácie, ktoré budú potrebné pre každodenné fungovanie. Huawei neustále spolupracuje aj so slovenskými vývojármi aplikácií, vrátane štátu, aby priniesol všetky potrebné aplikácie.
Huawei MatePad T10s druhej generácie (ktorý seniori v pilotnej fáze dostali) bol uvedený na lokálny trh v novembri 2021, prvá várka doručená seniorom bola vyrobená 3. mája 2022 a bude dostávať aktualizácie a bezpečnostné záplaty niekoľko nasledujúcich rokov. Z tohto dôvodu Huawei nevidí dôvod, prečo by mali mať slovenskí seniori problémy s používaním tabletov MatePad T10s na každodenné používanie.
Nahlásiť chybu v článku